„Hlídač státu umožňuje aktivním občanům a novinářům efektivně hlídat výdaje, které jdou ze státní kasy. Kontrola smluv i sledování výdajů jsou velmi jednoduché. Základní úkony se může naučit každý. Hlídač státu ale umí propojit mnohem více informací a právě to chceme lidem ukázat. Workshop nám navíc dává skvělou příležitost setkat se s lidmi, které toto téma zajímá stejně jako nás,“ říká autor Hlídače státu Michal Bláha.

Hlídač smluv a Hlídač státu

Hlídač smluv je jedna z aplikací Hlídače státu, která využívá data z registru smluv a z dalších otevřených zdrojů. Tento nástroj pomáhá lidem vyhledávat smlouvy a zajímavá data v nich.

Tím pomáhá identifikovat plýtvání penězi a zneužití moci v úřadech a zvyšuje kontrolu nad obchodováním státu a místní správou, politiky a firmami ze strany občanů. Aplikaci vymyslel, naprogramoval a v roce 2016 spustil Michal Bláha, jeden ze zakladatelů portálu Atlas.cz.

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu je platforma neziskových organizací, za níž stojí právní konsorcium Frank Bold. Sdružuje občany, kteří se rozhodli tlačit na politiky, aby přijali účinná opatření, která zajistí transparentní a odpovědný stát. Rekonstrukce státu vznikla v roce 2013, kdy jejím cílem bylo prosadit 9 konkrétních protikorupčních zákonů.

Jedním z největších úspěchů této iniciativy bylo prosazení zákona o registru smluv. Díky veřejné databázi smluv mohou občané vidět všechny smlouvy státu, veřejných institucí a většiny státních firem.

Ilustrační foto.
Obchodní centra zužují únikové cesty. To je častý nešvar