Setkání s mladými účastníky projektu „Nejlepší podnikatelský záměr" bylo jedním z bodů programu v Baťově institutu.

Expozici výstavy Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost si Miloš Zeman jako obdivovatel Tomáše Bati nemohl nechat ujít.

„Už před dvaceti lety jsem říkal, že nepotřebujeme více Viktorů Kožených, ale Tomášů Baťů. Dnes to ví každý, ale tehdy to říkat bylo riziko," přiznal prezident.

Ten se tak mohl v budově 14/15 podívat, jak se v Baťových závodech šily boty. Tehdejší linku sestavili zaměstnanci dnešního Svitu Josef Havelka a Josef Plšek.

Návštěva prezidenta Miloše Zemana ve Zlíně. 14–14 Baťův institut

Samotnou ukázku pak předvedl dvaaosmdesátiletý Jan Viktora, který začal v podniku pracovat v patnácti letech, ihned po II. světové válce. Toho potěšilo, že setkání s ním začal pan prezident širokým úsměvem. „Zajímal se. Je ale vidět, že o tom něco i ví," přiznal Viktora.

Poté si prezident Miloš Zeman „odpíchl" směnu v továrních hodinách, takzvaných „píchačkách" a podepsal se do pamětní knihy.

Ruch před institutem, policejní manévry, to vše přilákalo pozornost kolemjdoucích.

„Byl jsem tady u lékaře. A když jsme šli kolem, zjistili jsme, že je tady nějaký rozruch. Za chvíli má prý přijet pan prezident, tak na něj počkáme. Je to lepší vidět jej naživo než v televizi," prozradil Tomáš Vávra z Uherského Hradiště.