Devátý ODS podpořil již ve sněmovních volbách v roce 2013. Tehdy sice z posledního místa kandidátky získal vůbec nejvíce, 1601, preferenčních hlasů, k zisku poslaneckého mandátu to ale občanským demokratům v kraji nepomohlo. Do krajských voleb půjde z třetí pozice. Dvojkou je krajský předseda ODS a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Na dalších místech jsou starosta Bystřice pod Hostýnem, nestraník Zdeněk Pánek a Josef Slovák, jenž je ředitelem Střední odborné školy Josefa Sousedíka Vsetín.

„Jsem rád, že se nám podařilo najít velmi kvalitní kandidáty, kteří mají zkušenosti, zdravý rozum i jasnou vizi. Podařilo se nám na kandidátku přivést také nezávislé kandidáty, významné osobnosti, jako je například Standa Devátý," uvedl Blaha. Podle Pijáčka jsou na kandidátce lidé, kteří v posledních letech mají za sebou kus práce. „A tyto zkušenosti bychom rádi využili i ve prospěch kraje," doplnil Pijáček. Volební program bude mít strana hotový zhruba na konci dubna.

Kandidátky tvoří i další strany. Lídra zatím nezná ČSSD poté, co členská základna neschválila bývalou místopředsedkyni strany a senátorku Alenu Gajdůškovou. Lidovce povede starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek, komunisty náměstek hejtmana Ivan Mařák a hnutí ANO poslankyně Margita Balaštíková. V čele společné kandidátky STAN, ZVUK 12 a Zlínského hnutí nezávislých je primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN).

Soukromníci budou kandidovat se Svobodnými, lídrem by mohl být majitel loterijního holdingu Synot, senátor Ivo Valenta. Kandidátku Strany zelených a pirátů povede zastupitel Vsetína Michal Berg a TOP 09 krajský předseda strany Vlastislav Navrátil. Lídra ještě nemá Strana práv občanů, zřejmě jím bude náměstek hejtmana Lubomír Nečas.

Minulé krajské volby ve Zlínském kraji vyhrála ČSSD, která utvořila koalici s komunisty a Stranou práv občanů. Koalice má v pětačtyřice­tičlenném sboru 25 hlasů. V opozici jsou lidovci, STAN/TOP 09 a ODS.

Autor: ČTK, (poh)