„Bude následovat velmi podrobná revize majetku, tedy závazky, pohledávky, peníze na účtech nebo nemovitosti,“ uvedla zlínská tajemnice Helena Eidová. Také musí do konce června podat návrh na oddělení části obce na krajský úřad, kde jako příloha bude dohoda o rozdělení majetku.

Po dohodě s takzvaným přípravným výborem by v obci do konce roku bylo zajištěné její nutné financování, jako například veřejné osvětlení či svoz odpadků. „Nefinancovalo by se nic, co není nezbytně nutné,“ řekla tajemnice.

Od 1. ledna 2009 vznikne nová obec Želechovice nad Dřevnicí, která bude mít prozatím správce ustanoveného ministerstvem vnitra. „Ten se bude starat o její řádný chod,“ řekl magistrátem pověřený organizátor místního referenda Tomáš Lang. Nové volby, které určí zastupitele Želechovic, se podle zákona mají konat do devadesáti dní od vzniku obce. Želechovice budou mít se svými zhruba dvěma tisícovkami obyvatel podle zákona o obcích 7 až 15 zastupitelů. Spadají totiž do kategorie od 500 do 3000 obyvatel.

„Město Zlín patří do kategorie od 50 do 150 tisíc obyvatel, může tedy mít 25 až 45 zastupitelů,“ dodal Lang. Tím pádem by se nemusel počet zlínských zastupitelů měnit ani poté, co mu ubydou téměř dvě tisícovky obyvatel Želechovic.

Obyvatelé nové obce budou mít mnohé záležitosti, jako je například placení popelnic anebo známek za psa, přímo v obci. Například na vyřízení občanských průkazů budou muset i po Novém roce na zlínský magistrát.

MHD je jistá jen do konce roku

Osud městské hromadné dopravy v Želechovicích je nejistý. Trolejbusy Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO) budou do této místní části Zlína jezdit do konce roku, tedy do okamžiku, kdy se Želechovice stanou samostatnou obcí.

Pokud budou Želechovičtí i po Novém roce využívat služeb DSZO, budou je už muset zaplatit. Dopravce bude požadovat přes tři miliony korun ročně.
„Příslušný přepočtený podíl na ztrátě společnosti při zapojení Želechovic do systému městské hromadné dopravy činí přibližně tři miliony dvě stě tisíc korun ročně,“ uvedl nedávno předseda rady jednatelů DSZO a zlínský radní Zdeněk Blažek.

Tato suma se však Želechovickým zdá nadsazená. „Budeme jednat s vedení DSZO o zachování MHD. Ale ne za takovou cenu,“ okomentoval čísla Michal Špendlík z Občanského sdružení Želechovice.

Linka číslo 12 jezdí do Želechovic od začátku dubna tohoto roku. Podle DSZO v každém směru použije linku ze Zlína do Želechovic a naopak denně kolem sto dvaceti až sto třiceti cestujících v pracovních dnech, o víkendech asi šedesát až sedmdesát osob denně. ⋌(ame)