O existenci se kvůli nedostatku peněz obávají zejména luhačovická a kroměřížská pobočka

"Máme peníze pouze do konce října, pak nevím. Jediné řešení vidím v novele zákona nebo v pomoci z rozpočtu města Luhačovic. Nápravu přislíbilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Uvažujeme ale také o úvěru,“ připustila ředitelka Charity Svaté rodiny v Luhačovicích Lenka Semelová. Hlavním problémem je financování dle nového zákona o sociálních službách. „Přestože se platby za služby zvýšily, naopak se snížily dotace. Nově totiž peníze na sociální péči od státu získávají přímo občané, kteří je ale zpětně nevyužívají k platbám za služby,“ podotkla Semelová.

Navíc dříve dotovaná péče je silně podhodnocena. „Maximálně si můžeme za hodinu u klienta účtovat pětaosmdesát korun. Účtujeme si čtyřiaosmdesát. Aby nám ale částka pokryla provozní náklady, potřebovali bychom alespoň sto dvacet korun,“ vysvětlila Semelová. O osud Charity mají strach i její klienti. „Klidně bych si za službu připlatila. Pro mě i ostatní totiž nastane se zrušením Charity problém. Nemůžu si dovolit pečovat o rodiče sama, musela bych zůstat z práce doma,“ obává se Zdenka Krajčová z Luhačovic. Charita se stará o její maminku v Pozlovicích.

Dříve dostávaly neziskové organizace celkové dotace z kraje. „Letos jsme obdrželi od ministerstva práce a sociálních věcí celkem šest set šedesát čtyři tisíc korun, loni nám kraj přispěl částkou osm set padesát tři tisíc. Navýšení cen služeb rozdíl nepokrylo,“ uvedla Semelová z luhačovické Charity.
Problém ale nemají jen Luhačovice. „Nový systém přerozdělování naprosto selhal. V kraji chybí v podobných organizacích pět milionů pět set sedmdesát tisíc korun. Situaci budeme řešit s hejtmanem,“ informoval ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.
S nejhorší situací se potýkají v Uherském Brodě a Kroměříži.

„Zde už nedostali na některé projekty žádné příspěvky a chybí jim milion dvě stě tisíc korun. V Uherském Brodě uzavření nehrozí, ale postrádají stejnou částku,“ popsal Keprt. Ztráty eviduje i občanské sdružení Handicap ve Zlíně. „Nám chybí oproti loňskému roku pět set tisíc, přestože jsme zvýšili úhrady od klientů z patnácti na padesát korun. Snažíme se to řešit benefičními akcemi. Ale chyba je v zákonu,“ sdělil vedoucí sdružení Aleš Chudárek.
Opatření situaci nezlepšila. „Hned ze začátku roku jsme snížili úvazky, počet pracovníků a pracujeme za minimální mzdy. Přitom máme o třetinu více klientů než loni a zájem stále stoupá. Musíme je ale odmítat, dluh by narostl ještě více,“ vysvětlila Semelová.

Chyby si uvědomuje i vláda. „Náprava některých nedostatků v zákoně je již součástí stabilizačního balíčku. Ostatní se ale musí dořešit až příští rok. Intenzivně na tom pracujeme. Víme,že zákon je chybný a vedl by ke kolapsu,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

„Nemůžu si dovolit pečovat o rodiče sama, musela bych zůstat z práce doma.“ Zdenka Krajčová z Luhačovic.

>> PŘEČETĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z REGIONU