„To se výrazně kladně promítne do jeho hospodaření, má vyšší marži, kterou může dále investovat do modernizace provozu či zvýšit mzdy zaměstnancům. Ti si pak mohou nakoupit více zboží a to zase podpoří růst ekonomiky," vysvětluje pro Zlínský deník ekonom a regionalista ze zlínské Baťovy univerzity Oldřich Hájek pozitiva, která přinesl pokles cen pohonných hmot.

Lze očekávat snižování cen výrobků?
Zatím ne. Firmy vyčkávají, zdali není snížení cen pohonných hmot jen dočasné. Pokud by ale cena nadále klesala, a to v řádu měsíců, může mít zboží tendenci zlevňovat.

A jak je to u velkých producentů a firem?
Tam jsou úspory samozřejmě ještě v mnohem vyšších částkách. Záleží na tom, v jaké míře využívají silniční dopravu. Levnější PHM mohou znamenat oživení pro spediční a logistické firmy, což by mohlo podpořit oživení celého národního hospodářství.

Lze vidět na nižších cenách PHM i nějaká negativa?
Mohou se například projevit tím, že lidé budou častěji jezdit autem, zatímco doposud například více využívali hromadnou dopravu. To samozřejmě přinese zvýšený provoz.

Proč vlastně dochází k poklesu cen ropy a tím pádem i benzinu a nafty?
Cenu ropy určuje spotřebitel. V globálním měřítku nejvíce USA a Čína. Za současným zlevňováním stojí právě Spojené státy, které před několika lety nastartovaly těžbu ropy z břidlicových písků. Tento efekt právě dorazil na trhy. Nabídka ropy převyšuje poptávku po ní a tím pádem klesá její cena. Jinými slovy je více dostupná a svět už není tolik závislý na její dodávce z Blízkého východu. Vše ještě před pár lety navíc komplikovala válka v Iráku. Ale už i tento region se v rámci možností těžebních kapacit dostává do normálu.

Jak vy sám odhadujete další vývoj?
Cena ropy může nadále klesat. Navíc fenoménem se stávají elektromobily (auta na elektrický pohon namísto tradičního spalovacího motoru, které se nabíjejí ve speciálních rychlonabíjecích stanicích či doma ze zásuvky, jejichž četnost navíc roste pozn. red.). I díky nim bude poptávka po ropě klesat a tím pádem může klesat dále její cena. I když jsou elektromobily dražší než běžná auta na benzin či naftu, jejich provoz je výrazně levnější. Ale ceny elektromobilů rychle klesají a v mnoha zemích je lze pořídit s velkou státní podporou. Tímto směrem už tedy začíná řada motoristů uvažovat.