Řeč je o novele loterijního zákona, která je na právě probíhající schůzi sněmovny v závěrečném čtení.

Podle měst a obcí se videoloterijní terminály šíří jako mor. Například v severočeském Litvínově, kde žije sedmadvacet tisíc obyvatel, mají stovku obyčejných automatů a třikrát tolik údajně nebezpečnějších terminálů. A město Litvínov? Nemá šanci počty ovlivnit. O jejich zavedení rozhoduje pouze ministerstvo financí.

Celá řada novel

„Počet nově povolených terminálů na území města se nedaří omezit, a to ani navzdory stop stavu, který vyhlásili radní. Ministerstvo financí totiž na nesouhlasné stanovisko města při povolování nových výherních terminálů nedbá,“ řekla ČTK mluvčí města Eva Maříková. Regulovat hazard se v minulosti snažila a snaží celá řada novel loterijního zákona. Zatím nejdále, do třetího čtení, se dostal návrh sociálnědemokratických a komunistických poslanců, kteří chtěli dát větší práva obcím a zprůhlednit, kam putují peníze z hazardu.

Rozhodovat se bude bez obcí

K tomu se nabalil takzvaný komplexní pozměňovací návrh, který měl změny v zákoně rozšířit. Jenomže minulý týden přišel s pozměňovacím návrhem i rozpočtový výbor, který má obce z procesu rozhodování vyškrtnout. Nechal jim právo zakázat hazard celoplošně, anebo jej vyhláškou dostat z bezprostřední blízkosti škol, nemocnic či kostelů.

„To je sice pravda, ale podle mého jde o jakýsi komický pokus o úlitbu. Kdybychom třeba chtěli na území hlavního města plošně zakázat veškeré sázkové hry, tak účinek je až za deset let. Kdyby třeba pan primátor rozhodl hned zítra, tak občané prakticky nepoznají rozdíl,“ uvedla Deníku například starostka Prahy 2 Jana Černochová. Komplexní návrh nepodpoří podle poslance Pavla Němce ani klub ČSSD. Jediný hlasovatelný je prý jen původní „proobecní“ návrh.

INFOGRAFIKA:

#nahled|https://g.denik.cz/1/18/1404_hazard_n1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/18/1404_hazard_n1.jpg|Hazard v Česku#

Je to také o korupci, tvrdí sázkaři

Rozhodně zástupci sázkových společností říkají, že přílišné pravomoci obcí nad hazardem věci neprospějí. Souhlasí ale, že tento bod může celou novelu potopit. „Je to zásadní problém. S otázkou obcí stojí a padá celá novela zákona,“ říká šéf Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman. „Obce říkají, že chtějí rozhodovat, kde herny budou, kolik jich bude a kolik z toho budou mít. My ale máme své zkušenosti, které hovoří jasně. Ti slušnější starostové řeknou, když nám tu postavíte chodník, my vám to povolíme.

Ale také bohužel vidíme v každodenním reálném životě, že řada starostů vlastní herny, ty pronajímají a osobně profitují na rozvoji hazardu. Povolováním pak lehce bojují proti své konkurenci,“ uvedl s tím, že pozitivní změny jako zvýšení odvodů na dobro, zprůhlednění kapitálu, vyšší odvody obcím či zákaz nelegálních provozovatelů už ve sněmovně v tuto chvíli nikoho nezajímají. Proti novele se dlouhodobě staví například poslanci KDU–ČSL, kteří říkají, že je příliš povolná sázkové lobby. Vrátit do druhého čtení ji chtějí i poslanci za ODS, což by znamenalo, že se novela do voleb už nestihne projednat.

ROZHOVOR

Starostka: Poslanci potichu připravili půdu pro automaty nové generace

To, co se děje okolo novely loterního zákona, je podfuk. Prý schválně nepamatuje na novou generaci hracích automatů, která pro obce představuje minimálně stejnou pohromu, jako dnes videoloterijní terminály. Tvrdí to starostka Prahy 2 a jedna z nejhlasitějších kritiček novely Jana Černochová, která je zároveň jednou z iniciátorek protihazardní petice, jíž do současnosti podepsalo osm tisíc lidí.

Proč vám tolik vadí změny, které navrhl rozpočtový výbor sněmovny?
Petice, kterou jsme předávali panu Vlčkovi (šéf poslanecké sněmovny Miloslav Vlček), se jmenuje Za právo obcí reálně omezovat hazard na svém území. Nám jako starostům městských částí, ale i starostům a hejtmanům z celé České republiky, vadí, že v původním, poslaneckém návrhu obce tuto pravomoc měly. Bohužel pro nás z nepochopitelného důvodu rozpočtový výbor ve svém pozměňovacím návrhu nám tohle právo chtěl sebrat.

Proč si myslíte, že jste ti praví, kdo má spolurozhodovat o umístění heren?
Jako starostové přece víme, které území je a není vhodné pro umístění sázkových her. Ministerští úředníci takovou schopnost při nejlepší vůli nemají. (o povolení VLT rozhoduje ministerstvo financí). Oni nevědí, kde jsou školy a kde nemocnice… My chceme, aby se poslanecká sněmovna znovu zabývala původním poslaneckým návrhem, a aby nám neupírala stát se účastníkem povolování hazardních her na našem území.

V návrhu, který je aktuální, ale zůstal plošný zákaz hazardu na území obce. Navíc obce by měly mít možnost vymístit herny od škol a podobných míst vyhláškou. Takže byste mohli proti hazardu určitým způsobem zasahovat.
To je sice pravda, ale podle mého jde o jakýsi komický pokus o úlitbu. Kdybychom třeba chtěli na území hlavního města plošně zakázat veškeré sázkové hry, tak účinek je až za deset let. Kdyby třeba pan primátor rozhodl hned zítra, tak občané prakticky nepoznají rozdíl. Navíc rozpočtový výbor do vyhlášky zahrnul jen určité konkrétní hry. My ale již teď víme, že dneska se vyrábějí hrací přístroje další generace, na které tento zákon nepamatuje. Můžeme se tak třeba za tři roky dostat do stejné situace, jako jsme nyní s videoloterijními terminály. Když se současný zákon před dvaceti lety schvaloval, také neznal pojem videoloterijní terminál znamená. Proto videoloterijní terminály teď rostou jako houby po dešti a nahrazují staré výherní automaty.

Takže podle vás se současná novela nic nemění a hrozí, že se bude neslavná historie hazardu v Česku znovu opakovat?
Ano. Rozpočtový výbor skrytě navrhuje, aby se celá Česká republika dostala do stejně situace s novými hracími přístroji. Jedná se například o přístroje zvané Tripleplay, což jsou klony mezi klasickými automaty a videoloterijním terminálem. Pokud by tato novela prošla, bylo by to další vítězství sázkařské lobby.

Vždyť ale za tou změnou, kterou teď kritizujete, stojí vaši spolustraníci. Tedy lidé z ODS. Znamená to, že v této otázce nepanuje shoda ani ve vaší partaji?
Shoda u nás ve všem nepanuje, zaplaťpánbůh. Já si to vysvětluji, že panu poslanci Suchánkovi (Pavel Suchánek, poslanec ODS a navrhovatel změn) chybí zkušenosti z komunálu, protože kdyby takovouto zkušenost měl, nic takového by navrhnout nemohl. Kdyby byl radním, zastupitelem či starostou, dennodenně by mu chodili lidé nadávat, jak je možné, že se na území jeho obce může provozovat takového hazardu a on jako zastupitel, radní nebo starosta proti tomu nic nedělá. To je jakýsi rozpor mezi komunálními politiky a poslanci Parlamentu České republiky. Bohužel, někteří z nich jsou od obcí vzdáleni více než je zdrávo.