18.33 -  První kolo doplňovacích voleb do Senátu ve volebním obvodu č. 80 v části Zlínska a Uherskohradišťska zná své vítěze i poražené. On-line zpravodajství tímto končí, děkujeme vám za pozornost, kterou jste mu věnovali. Další on-line zpravodajství vám přineseme i z druhého kola volby v příštím týdnu, z něhož vzejde nový nástupce Tomia Okamury v Senátu Parlamentu ČR. Pěkný večer.

Pořadí kandidátů podle počtu získaných hlasů v 1. kole:

pořadí kandidát volební strana výsledek v % počet hlasů
1. Patrik Kunčar KDU-ČSL 23,36 5363
2. Libor Lukáš ODS 16,52 3792
3. Milena Kovaříková ČSSD 16,09 3695
4. Pavel Talaš Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury 12,92 2967
5. Jana Juřenčáková Nezávislí 12,84 2949
6. Radomír Rafaja KSČM 7,34 1686

7.

Zuzana Zdráhalová Lapčíková Starostové a nezávislí a Zlínské hnutí nezávislých 7,02 1613
8. Jiří Remeš Strana svobodných občanů 2,3 529
9. Luděk Maděra Česká pirátská strana 1,56 359

zdroj: ČTK

18.32 - RADOMÍR RAFAJA (KANDIDÁT KSČM) REAKCE NA VOLBY: Zklamání z výsledků voleb? To neúspěšný kandidát Radomír Rafaja za KSČM nepociťuje. Vysvětluje to totiž tím, že všech devět kandidátů se postavilo na jednu startovací čáru a z ní také všech devět vyšlo. „O výsledku pak rozhodují voliči. Já konkrétně za sebe mohu říct, že ve svém volebním plánu jsem nabídl, co bych určitě splnil. Lidé se ale rozhodli dát hlas jiným, je to jejich právo," informoval Radomír Rafaja. Voliči, kteří byli disciplinovaní a přišli k volebním urnám, tak zkrátka dali svůj hlas tomu, komu jej dali. Koho strana podpoří v druhém kole senátorských voleb, zatím netuší. „Určitě někoho, ale také se může stát, že ani jednoho kandidáta," podotkl Radomír Rafaja. Kandidáta za KDU-ČSL on sám osobně nepovažuje za rovnocenného partnera. „Co se týká ODS, tak k jejich kandidátovi mám také trochu výhrady," doplnil Radomír Rafaja.

18.09 - MILENA KOVAŘÍKOVÁ (KANDIDÁTKA ČSSD) REAKCE NA VÝSLEDEK VOLEB: Milena Kovaříková, neúspěšná kandidátka na senátorku za ČSSD s výsledkem voleb spokojena není, rozhodnutí voličů však respektuje. Vítězným kandidátům prý také osobně vyřídila gratulace. „Nemám sice radost, že jsem neprošla jen o pouhých sedmadevadesát hlasů. Výsledek ale respektuji, vůbec nic s tím nenadělám," vyjádřila se k volbám Milena Kovaříková. Neúspěch vnímá tak, že ji není souzeno odejít za prací do Prahy. „Osud mi naznačuje, že mám zůstat v regionu a pracovat tady i nadále," řekla Milena Kovaříková. V druhém kole senátních voleb se voliči podle jejich slov mají rozhodovat podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.

17.45 - PAVEL TALAŠ (KANDIDÁT ÚSVIT) REAKCE NA VÝSLEDEK VOLEB: Pavel Talaš, kandidát na senátora za hnutí Tomia Okamury se domnívá, že výsledek voleb není řešením pro naši zemi, protože zvítězili členové stran, kteří přivedli zemi do takového stavu, v jakém se nachází. „A není to zrovna příznivý stav," informoval Pavel Talaš. Spokojený není vůbec. „Absolutně jsem nespokojený. Nesouhlasím jak se stranami, které se nyní nacházejí v politickém spektru, tak ani s jejich kandidáty," konstatoval Pavel Talaš. A koho by podle něj měli voliči volit v druhém kole senátních voleb? „Radu po mě nechtějte, to už jde mimo mě. Jak si voliči rozhodnou, tak si také zvolí," doplnil Pavel Talaš.

16.53 - OTROKOVICE: V doplňovacích volbách do Senátu Parlamentu ČR využilo v Otrokovicích možnost volby 17,64 % z celkových 15 099 otrokovických voličů, což je méně než v celém volebním obvodu 80 Zlín, kde je průměr 23,33 %. "Komise ve všech třinácti volebních okrscích, které měly celkem 95 členů včetně zapisovatelek, hlásily po celou dobu voleb klidný průběh," uvedla dnes pro Deník mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.

V Otrokovicích vyhrála se ziskem 22,31 % hlasů Milena Kovaříková (ČSSD). Druhý Pavel Talaš (Úsvit) získal 16,38 % hlasů, což se naprosto liší od výsledků v celém obvodu 80 Zlín. Přesto, že jsou Otrokovice největším městem ve volebním obvodu, nepostoupili kandidáti zde zvolení do druhého kola voleb, které se uskuteční již příští týden 17. a 18. ledna 2014. Ve volebním obvodu 80 Zlín získal nejvíce hlasů 23,36 % Patrik Kunčar (KDU – ČSL), který spolu s Liborem Lukášem (ODS) s 16,52 % hlasů, bude bojovat o senátorské křeslo. Na třetím místě celkově skončila Milena Kovaříková (ČSSD) s 16,09 %. Následovali Pavel Talaš (Úsvit) 12,92 %, Jana Juřenčáková (NEZ) 12,84 %, Radomír Rafaja (KSČM) 7,34 %, Zuzana Zdráhalová Lapčíková (STAN+ZHN) 7,02 %, Jiří Remeš (Svobodní) 2,30 % a Luděk Maděra (Piráti) 1,56 %.

16.48 - REAKCE NA VOLBY – ODS: Ne v rodinném kruhu, jako ostatní kandidáti, ale pracovně a i za řečnickým pultem strávil vyhlašování voleb jeden z finalistů Libor Lukáš. Ve zlínském hotelu Baltaci probíhal dnes regionální sněm ODS a Libor Lukáš jej jako předseda řídil. Výsledky voleb tak mohl sledovat jen okrajově.
„Musím voličům poděkovat. Bylo to o chlup. Moc mě těší, že jsem překonal všechny kandidáty, kteří se profilovali jako favorité. Věřím, že do druhého kola půjdu občerstvený a dotáhneme toto soutěžní utkání do konce," reagoval bezprostředně po vyhlášení výsledků Libor Lukáš.
Podle svých slov už do dalšího kola doplňovacích voleb do Senátu žádnou speciální kampaň nechystá. „Budu dělat to co dosud, tedy chodit mezi lidi a bavit se s nimi," poznamenal. Právě kvůli sněmu občanských demokratů byl ve Zlíně i kandidát na celorepublikového lídra ODS Petr Fiala. „Je to velký úspěch a dobrý signál pro občanské demokraty. Budu držet palce a podporovat i v dalším kole," popřál a slíbil kandidátovi na senátora i Petr Fiala, někdejší ministr školství a kandidát na předsedu ODS. 

O úspěchu se Libor Lukáš dozvěděl při konání reginálního sněmu ODS ve Zlíně


16.25 - ČÍSLA Z VOLEB: K volebním urnám ve volebním obvodu č. 80 se včera a dnes vydalo přesně 23 083 voličů. Pokud by měla být 100% účast, pak by jich muselo přijít 99 034. Tolik je totiž v tomto obvodu pro doplňovací volby do Senátu zapsáno jmen voličů.

Volby do Senátu 2012. Radnice ve Zlíně.

Volební komise na radnici ve Zlíně.

16.20 - ZAJÍMAVOST Z VOLEB: Na poníkovi přijela k doplňkovým senátním volbám v Lopeníku v sobotu 11. ledna krátce před 14. hodinou Lenka Převorovská. Bydlí totiž v odlehlé části katastru obce, v Bošáčkách. „ Po silnici je to od nás až na Bošáčky čtrnáct kilometrů a musíte jet přes Slovensko. Ona to ale vzala sedmikilometrovou zkratkou. Za dnešního počasí to byla pěkná, ani ne hodinová vyjížďka," prozradila předsedkyně tamní volební komise Františka Miškářová. V Lopeníku získal v prvním kole doplňkových senátních voleb nejvíc hlasů, 25 z celkových 45, Libor Lukáš (ODS). Patriku Kunčarovi (KDU-ČSL) odevzdalo svůj hlas 8 obyvatel Lopeníka. Volební účast se tam vyšplhala na 26, 32 procent z celkového počtu 171 oprávněných voličů.

16.18 - LIBOR LUKÁŠ /ODS/ REAKCE NA VÝSLEDKY: Lidovce nebo občanského demokrata? Patrika Kunčara nebo Libora Lukáše? Odpověď na tyto otázky budou hledat voliči za týden ve druhém kole doplňovacích voleb do Senátu v obvodě 80. Dvojka kola prvního se ziskem 16,52%, občanský demokrat, exhejtman Zlínského kraje, Libor Lukáš se do druhého kola boje o křeslo po Tomiu Okamurovi dostal jen s velmi těsným náskokem nad sociálnědemokratickou kandidátkou Milenou Kovaříkovou (16,09%). Volby nesledoval příliš aktivně, neboť ODS měla dnes ve Zlíně regionální sněm, kde volili nové vedení. Výsledek jej ale potěšil. „Do poslední chvíle to bylo značně napínavé a velice si toho vážím. Projevilo se jako správné mít kontaktní kampaň, kdy jsem vyrazil mezi lidi," svěřil se Deníku.

16.05 - PATRIK KUNČAR /KDU-ČSL/ REAKCE NA VÝSLEDKY. Za relativně vysokou považuje volební účast starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU – ČSL), který s vysokým náskokem postoupil do druhého kola doplňkových senátních voleb v obvodu č. 80. „Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří přišli k volbám. Za masivní podporu pak děkuji především mým voličům. Je to pro mě obrovský závazek a udělám všechno pro to, abych uspěl i v druhém kole, a následně také, abych naplnil očekávání, které do mě voliči vložili," poznamenal a dodal, že volební účast nepovažuje za nízkou. „Sám jsem ji totiž odhadoval maximálně na patnáct procent, protože dobře vnímám velmi silnou naštvanost lidí na politiku a velkou nechuť jít k volbám, které se tady konaly znovu po necelém roce," uvedl Patrik Kunčar.

Patrik Kunčar (KDU-ČSL) si se svým týmem symbolicky přiťukl po vítězství v prvním kole doplňkových voleb do Senátu PČR.

16.04 - TOMIO OKAMURA (REAKCE NA VÝSLEDKY): Voliči včera a dnes vybírali nástupce Tomia Okamury, který opouští Senát a odchází do Parlamentu, kam byl zvolen v předčasných volbách na podzim loňského roku. V doplňovacích volbách mělo hnutí Úsvit Tomia Okamury i svého kandidáta Pavla Talaše. Ten skončil na čtvrtém místě se ziskem 12,92%. Je tak jasné, že stranický kolega Tomia Okamuru v senátorském křesle nenahradí. Sám Tomio Okamura ale výsledek rozhodně nepovažuje za špatný a ani za zklamání. „Je to absolutně skvělý výsledek pro Úsvit. Po nedávných prvních volbách do poslanecké sněmovny jsme získali třináct procent hlasů, přičemž já jsem nebyl lídrem strany," uvedl bezprostředně po sečtení všech hlasů Okamura pro Deník. Úsvit podle jeho slov skončil těsně za etablovanými stranami. „Je vidět, že naše hnutí posiluje. Pro nás je to neskutečně skvělá zpráva, jsem absolutně nadšený. Získáváme sílu na české politické scéně, přestože jsme novým subjektem. Úsvit dostal více procent než ve sněmovních volbách. Vítáme tento výsledek. A já děkuji všem našim voličům," doplnil Okamura.

15.57 -KONEČNÉ, CELKOVÉ VÝSLEDKY: Sečteno! O křeslo v Senátu, které se uvolnilo po Tomiu Okamurovi, se za týden utkají lidovec Patrik Kunčar, který získal nejvíce hlasů, s občanským demokratem Liborem Lukášem. V prvním kole senátních doplňovacích voleb o tom v obvodě 80 rozhodlo 23,33% oprávněných voličů, kteří se včera a dnes vypravili k volebním urnám. CELKOVÉ VÝSLEDKY:
Pavel Talaš (Úsvit) 12,92%
Jana Juřenčáková (hnutí NEZÁVISLÍ) 12,84%
Radomír Rafaja (KSČM) 7,34%
Luděk Maděra (nezávislý za Piráty) 1,56%
Libor Lukáš (ODS) 16,52%
Patrik Kunčar (KDU-ČSL) 23,36%
Zuzana Lapčíková (STAN) 7,02%
Jiří Remeš (Str. svob. Občanů) 2,30%
Milena Kovaříková (ČSSD) 16,09%

15.45 - KONEČNÉ VÝSLEDKY: Do druhého kola doplňovacích voleb do Senátu v obvodu číslo 80 postupuje s nejvyšším ziskem lidovecký kandidát PATRIK KUNČAR (23,36%), (na snímku vlevo) za týden s ním půjde do souboje o senátorské křeslo kandidát ODS LIBOR LUKÁŠ (16,52%) (na snímku vpravo). V prvním kole přišlo k volebním urnám 23,33% oprávněných voličů.

Patrik Kunčar, Uherský Brod, KDU-ČSL.Libor Lukáš, Pitín, ODS.

15.28 - LUHAČOVICE – KONEČNÉ VÝSLEDKY: Spočítány všechny hlasy už mají i v lázeňském městě Luhačovice. Vítězství si zde připsal lidovecký kandidát Patrik Kunčar se ziskem 22,61%, druhý je Libor Lukáš (ODS), kterému hlas odevzdalo 18,73% voličů. Třetí skončila sociální demokratka Milena Kovaříková – 15,50%. V Luhačovicích se v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu vydalo k urnám 20,61% voličů.

15.17 - OTROKOVICE – KONEČNÉ VÝSLEDKY: V Otrokovicích mají sečteno a pořadí se výrazně liší od celkových průběžných výsledků. Vítězem se zde stala sociální demokratka Milena Kovaříková se ziskem 22,31% následovaná kandidátem hnutí Úsvit Pavlem Talašem, který získal 16,38%. Třetí je Patrik Kunčar z KDU-ČSL, který si připsal zisk 11,55%. Libor Lukáš (ODS) skončil až na sedmém místě. Hlas mu odevzdalo v Otrokovicích jen 7,66% voličů.

Libor Lukáš: senátní volby jsou něco jiného než ty, které jsem dosud absolvoval

Kandidát na hejtmana za ODS Libor Lukáš volil v Pitíně.

15.12 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY: Sečteno je již 90% hlasů. Vítězí stále Patrik Kunčar (KDU-ČSL) následovaný Liborem Lukášem (ODS). Volební účast je momentálně podle průběžných výsledků 23,38%. Výsledky po sečtení 90% hlasů:
Pavel Talaš (Úsvit) 13,06%
Jana Juřenčáková (hnutí NEZÁVISLÍ) 12,56%
Radomír Rafaja (KSČM) 7,49%
Luděk Maděra (nezávislý za Piráty) 1,55%
Libor Lukáš (ODS) 16,62%
Patrik Kunčar (KDU-ČSL) 22,83%
Zuzana Lapčíková (STAN) 7,19%
Jiří Remeš (Str. svob. Občanů) 2,33%
Milena Kovaříková (ČSSD) 16,31%

15.09 - UHERSKOHRADIŠŤSKO: Volební účast v Uherském Brodě dosáhla ke 25 procentům. Ve volebním okrsku číslo 2 se vyšplhala dokonce na 30 procent.

15.06 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY: Sečteno je již 80% hlasů. Vítězí stále Patrik Kunčar (KDU-ČSL) následovaný Liborem Lukášem (ODS). Volební účast je momentálně podle průběžných výsledků 23,12%. Výsledky po sečtení 80% hlasů:
Pavel Talaš (Úsvit) 13,22%
Jana Juřenčáková (hnutí NEZÁVISLÍ) 12,35%
Radomír Rafaja (KSČM) 7,49%
Luděk Maděra (nezávislý za Piráty) 1,57%
Libor Lukáš (ODS) 16,87%
Patrik Kunčar (KDU-ČSL) 22,46%
Zuzana Lapčíková (STAN) 7,44%
Jiří Remeš (Str. svob. Občanů) 2,41%
Milena Kovaříková (ČSSD) 16,15%

14.56 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY: Sečteno je již 60% hlasů. Vítězí stále Patrik Kunčar (KDU-ČSL) následovaný Liborem Lukášem (ODS) a Milenou Kovaříkovou (ČSSD) se stejným ziskem. Výsledky po sečtení 60% hlasů:
Pavel Talaš (Úsvit) 13,11%
Jana Juřenčáková (hnutí NEZÁVISLÍ) 12,11%
Radomír Rafaja (KSČM) 7,57%
Luděk Maděra (nezávislý za Piráty) 1,67%
Libor Lukáš (ODS) 16,19%
Patrik Kunčar (KDU-ČSL) 22,57%
Zuzana Lapčíková (STAN) 8,10%
Jiří Remeš (Str. svob. Občanů) 2,44%
Milena Kovaříková (ČSSD) 16,19%

14.39 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY: Sečteno je 20% hlasů. Vítězí Patrik Kunčar (KDU-ČSL) těsně následovaný Liborem Lukášem (ODS). Výsledky po sečtení 20% hlasů:
Pavel Talaš (Úsvit) 14,35%
Jana Juřenčáková (hnutí NEZÁVISLÍ) 12,53%
Radomír Rafaja (KSČM) 6,55%
Luděk Maděra (nezávislý za Piráty) 1,71%
Libor Lukáš (ODS) 19,50%
Patrik Kunčar (KDU-ČSL) 20,35%
Zuzana Lapčíková (STAN) 7,46%
Jiří Remeš (Str. svob. Občanů) 1,90%
Milena Kovaříková (ČSSD) 15,60%

14.32 - PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY: Po sečtení necelých 6% hlasů je vítěz lidovecký kandidát Patrik Kunčar (22,73%), následovaný Janou Juřenčákovou z hnutí NEZÁVISLÍ (15,32%). Volební účast zatím 21,12%.

14.28 - HŘIVÍNŮV ÚJEZD (výsledky): V Hřivínově Újezdu mají sečteno. Zvítězil zde lidovecký kandidát Patrik Kunčar, druhá je Milena Kovaříková z ČSSD. Výsledky: Talaš - 13 hlasů, Juřenčáková - 15 hlasů, Rafaja - 9 hlasů, Maděra – 2 hlasy, Lukáš - 6 hlasů, Kunčar – 26 hlasů, Lapčíková – 11 hlasů, Remeš – 0 hlasů, Kovaříková - 18 hlasů.

Členové volební komise v Drslavicích

Členové volební komise v Drslavicích na Uherskohradišťsku.

14.18 - LOPENÍK: 26% účastí skončily volby v jedné z nejmenších obcí v Bílých Karpatech v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Svůj hlas zde odevzdalo 45 voličů ze 176 oprávněných voličů.

14.10- HŘIVÍNŮV ÚJEZD – Volební komise v Hřivínově Újezdě už kontroluje platnost odevzdaných hlasů. Odvolilo zde v doplňovacích volbách do Senátu přesně 100 voličů ze 462 oprávněných. Poslední volič vhodil svůj hlas do urny dvě minuty před uzavřením volební místnosti. Podle součtu se zde volební účast pohybuje přes 23%. Zájem tedy nebyl nikterak valný. Při posledních volbách tady totiž zaznamenali účast přes 50 %. Podle sdělení předsedy volební komise chodili voliči po oba dny průběžně a to jak starší tak mladší.

14.00 - (VOLEBNÍ MÍSTNOSTI SE UZAVŘELY): Čtrnáctá hodina – ve 140 okrscích volebního obvodu číslo 80 se uzavřely volební místnosti. První kolo doplňovacích voleb do Senátu skončilo. Volební komise se nyní pouštějí do sčítání odevzdaných hlasů, jimiž včera a dnes voliči vybírali nástupce za Tomia Okamuru, kterému zvolením v předčasných parlamentních volbách na podzim loňského roku zanikl senátorský mandát. Voliči v části Zlínska a Uherskohradišťska vybírali z devíti kandidátů.
Pavel Talaš (Úsvit)
Jana Juřenčáková (hnutí NEZÁVISLÍ)
Radomír Rafaja (KSČM)
Luděk Maděra (nezávislý za Piráty)
Libor Lukáš (ODS)
Patrik Kunčar (KDU-ČSL)
Zuzana Lapčíková (STAN)
Jiří Remeš (Str. svob. Občanů)
Milena Kovaříková (ČSSD)
V případě, že dnes žádný z kandidátů nezíská více než 50 % hlasů, postoupí dva adepti na senátorský post s nejvyššími zisky hlasů do druhého kola volby. To by se případně konalo za týden v pátek 17. a sobotu 18. ledna. Deník pro vás bude po celé odpoledne sledovat průběžné sčítání hlasů i konečné výsledky. Budeme přinášet ohlasy jednotlivých kandidátů i později vítězů voleb. Vše přehledně v tomto on-line zpravodajství.

13.30 - UHERSKÝ BROD: Hodinu po sobotním otevření volebních místností vhodily svůj hlas do volební urny ve volebním okrsku č. 4 asi dvě desítky voličů z celkového počtu 1027. Zde sedí ve volební komisi osm žen. Předsedkyně komise odhaduje páteční volební účast na dvanáct procent.

10:44 - UHERSKÉ HRADIŠTĚ: V uherskobrodském volebním okrsku č. 4, kde sedí ve volební komisi samé ženy, vykázali za pátek volební účast 12 procent oprvněných voličů z celkového počtu 1027. Dnes jich během první hodiny po otevření volební místnosti přišly dvě desítky.

ON-LINE přenos z prvního dne voleb do Senátu Parlamentu ČR jste mohli sledovat ZDE