Výběr z dotazů:

Dobrý den paní psycholožko. Poraďte mi prosím, od kdy je nejlépe dávat dítě do školky, resp. do jakéhokoliv kolektivu. Náš čtyřletý syn každou takovouto změnu tězce snáší, ale bojím se, že když mu budu ustupovat a vycházet vsříc, bude do budoucna nekolektivní, Děkuji za informaci Alžběta N.

Dobrý den, taky je to velmi individuální, spíše si zkuste najít školku s velmi malým počtem dětí, např. existují tzv. "miniškolky", kde je max. počet 10 dětí. Jedna taková se v listopadu bude otvírat i ve Zlíně, kontaktujte Mgr. Bulawa Stříteská. Dokud ještě nepracujete, můžete nástup do školky oddálit, v pěti letech by však již nastoupit mělo. Pak už mu určitě neustupujte a snažte se vyřešit to jinými způsoby. Vaše dítě si jednou bude muset zvykat na mnoho jiných změn.

Dobrý den, paní psycholožko, co radíte rodičům hyperaktivního dítěte? Ani ti nejotrlejší nemají sílu se mu pořád věnovat… díky, Marie

Dobrý den, bohužel nevím, kolik let je Vašemu dítěti. Určtě není možné trávit veškerý čas s dítětem, neznám Vaš režim a náplň Vašeho volného času. Určitě je ale vhodné zařadit dítě např. do mimoškolních aktivit, rovněž existuje nabídka kurzů pro rodiče hyperaktivních dětí. Zkuste se po nějakém porozhlédnout.

Dobrý den. Moje dvě dcery (7 a 9 let) mají období, kdy se neskutečně hádají. Mám do jejich sporů zasahovat? Díky Radka Postránecká

Dobrý den, bohužel nevím, co to znamená "neskutečně se hádají". Určité spory i hádky mezi sourozenci jsou přirozené, otázka je, zda už tyto konflikty nemají i charakter fyzické agrese. V akutním afektu je vhodné děti oddělit od sebe, a spor řešit až po emočním zklidnění. Pokud se Vám však zdá, že tyto situace nezvládáte nebo jsou podle Vašeho názoru skutečně extrémní, neváhejte mě kontaktovat v PPP Zlín.

Dobrý den, paní doktorko. Nedávno jsem u mého třináctiletého syna zjistila, že kouří trávu. Když jsme to probírali, přiznal se, že to nebylo poprvé. Jak mám reagovat? Zakazovat nebo spíš o problému mluvit? Mám strach, aby nezačal zkoušet něco horšího. Děkuji Karla Machalová

Dobrý den, zákazem nic nespravíte, ale rovněž nemůžete před problémem zavírat oči. Doporučuji Vám kontaktovat Mgr. Netočného, který se touto problematikou intenzívně zabávý. Pracuje v Občanském sdružení ONYX, tel. 774 256 540.