18:21 - „Stávka nezpůsobila v dopravě na Uherskohradišťsku žádné problémy. Nebylo třeba žádných opatření, ani jsme neřešili žádné komplikace,“ uvedla mluvčí policie v Uherském Hradišti Milena Šabatová. Důvodem této pohody na Slovácku bylo zřejmě i to, že se v klidu stavěli ke stávce její odpůrci i podporovatelé. „Stávka je právo, které zaručuje ústava. Pokud se nemohou protistrany domluvit, tak je to určitě cesta. Mně osobně to žádné problém nezpůsobilo a stávkující podporuji,“ okomentovala čtvrteční protest dopraváků Monika Silná z Uherského Hradiště.

16:55 - „Zájem o náhradní autobusy nebyl takový, jaký jsme předpokládali,“ řekla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. „Očekávali jsme, že se nám zvednou tržby, když vlaky nepojedou. Výsledek je ale tristní, lidí jelo daleko méně, než tomu bývá v běžný čtvrtek bez stávky,“ řekl Josef Růčka, výkonný ředitel společnosti ČSAD Vsetín. Podle řidičů i autobusových dopravců si někteří lidé v očekávání komplikací odložili své cesty nebo si vzali volno, jiní využili alternativní možnosti dopravy a ředitelské volno udělily i některé školy. Komplikace v dopravě nezaznamenala ani policie, silnice v regionu nebyly nikde zablokovány a aut nepřibylo ani v ranní špičce. (ČTK)

16:05 - Ve zlínských firmách přestáli stávku také bez potíží. Například zlínská Moleda však musela kvůli stávce oželet několik schůzek. „Několik obchodních partnerů z větších vzdáleností odložilo schůzky, měli obavy, aby se do Zlína vůbec dostali,“ řekla Jolana Němcová z obchodního oddělení firmy. Dojíždějícím se zaměstnavatelé většinou snažili vyjít vstříc. „Lidé měli možnost zůstat doma a později si dobu, kdy nebyli v práci nadpracovat,“ řekl personální ředitel společnost ContiTrade Services Petr Kunz. Dodal, že zaměstnance nechtěli stresovat a trvat na tom, aby se do práce dostavili za každou cenu. ContiTrade Services má pobočky ve Starém Městě, Zlíně, Otrokovicích i Vsetíně. TAJMAC-ZPS přípravy na stávku také sledoval dopředu. „Situaci kolem stávky od minulého týdne monitorujeme. Vzhledem k tomu, že nakonec ve Zlíně MHD jezdí bez omezení, zaměstnanci se do práce dostali a nevím o žádných problémech ve výrobě,“ doplnil finanční ředitel TAJMACU Jan Kuřinec.

15:18 - MHD ve Zlíně jezdí podle jízdních řádů i po 15. hodině. Řidiči DSZO tak splnili předsevzetí, že se ke stávce připojí nakonec pouze symbolicky. Někteří z nich ani nevozili označení, že stávku podporují.

14:23 - Ve dvou Deníkem oslovených kroměřížských základních školách na žádné problémy spojené se stávkou dopravců nenarazili. „Nikdo z kantorů nehlásil, že by někteří žáci kvůli tomu přišli na výuku později. Neměli jsme ani od rodičů školáků žádný omluvný telefonát. Očividně na situaci brali ohled a přizpůsobili se jí,“ říká například ředitel Základní školy Oskol Oldřich Gejda. Stejný ohlas se nese i ze Základní školy na Komenského náměstí v Kroměříži. „Žádné komplikace jsme nezaznamenali,“ konstatovala tamní zástupkyně ředitelky Jindra Falcmanová.

13:58 - Život na vlakovém nádraží v Uherském Hradišti připomíná jen červeně svítící semafor u kolejí, pracovnice v modré uniformě zalévající znuděně květiny za okny a usínající prodavačka v nádražní trafice. „Občas si kolemjdoucí koupí cigarety nebo noviny, ale jinak je tu mrtvo. Vydržím tady asi až do večera, protože jsem brigádnice a žádný pokyn k zavření obchodu jsem nedostala. Kvůli stávce jsem ze školy z Olomouce dojela o den dřív, protože bych se dnes do Hradiště asi nedostala,“ podotkla trafikantka.

13:26 - Do Střední školy Slavičín dnes nedorazilo asi čtyřicet studentů většinou od Bojkovic a Brumova Bylnice. Absenci prý vyřeší omluvenka od rodičů z důvodu stávky. „Respektujeme to,“ dodal ředitel školy Jaroslav Vrba. Střední odborná škola ochrany osob a majetku ve Zlíně dala studentům ředitelské volno. „Důvodem však nebyla jen stávka. Měli jsme i jinou akci, kde bylo hodně naších studentů,“ doplnil zástupce ředitele Viktor Brebera. Vyšší odborná škola zdravotnická Vsetín naopak stávku pocítila. Do školy dorazilo pouze třicet procent studentů. „Většina totiž dojíždí. Zkoušky to naštěstí neohrozilo. Maturity už skončily a absolutoria na vyšší odborné škole začínají až v pondělí,“ doplnil ředitel Jan Vymětal.

13:01 - V Uherském Hradišti panovaly na autobusovém nádraží kolem stávky zmatky. Největší obavy z ní měli studenti, kteří cestovali z Uherského Hradiště do škol ve Zlíně. „Tak je tam ta stávka, nebo ne? Někdo říká že ano, druhý zas že ne, tak teď nevím, co mám dělat. Ve škole nám řekli, že pokud nám cestu zkomplikuje stávka, nemusíme jezdit. Mám jet do Zlína, nebo ne? Pojedou tam spoje? Do školy to mám z nádraží asi tři kilometry,“ diskutovaly rozpačitě tři studentky u autobusových zastávek.

12:15 - Ve Valašském Meziříčí podpořili v poledne stávku i učitelé. Na Základní škole Šafaříkova přerušilivýuku, pokračovali po pěti minutách.

11:48 - Prázdné lavice, zavřené pokladny a cedule s nápisem stávka jsou i na nádraží v Kroměříži. „Opravdu odsud nejede žádný vlak?“ tázal se nevěřícně před polednem Václav Pastyřík z Hoštic. Chtěl si koupit jízdenku do Otrokovic. „Nevěřil jsem tomu, že vlaky opravdu dneska nepojedou. Můžu říct, že jsem naštvaný. Měl jsem být už v práci, ale autobus mi jede až mnohem později,“ konstatoval rozhořčený muž.

11:32 - Mrtvo na otrokovickém nádraží silně zasáhlo tamní pekárnu a bufet. „Od rána tu bylo jen pár lidí. Dnes toho asi moc neprodáme,“ postěžovala si Hana Mihalová, která v pekárně prodává. Zášť však nepociťovala. „Jen ať stávkují. Někdo musí dát vládě najevo, že je tu něco špatně. Vůbec se drahám nedivím a ani se nezlobím,“ svěřila se Mihalová. Na stávkový den se připravila i tím, že snížila počet pečiva. „I tak to dnes všechno neprodám. Spousta pečiva zůstane,“ myslí si. V nádražním bufetu postává jen skupinka štamgastů. „Šlo to poznat hlavně brzy ráno, kdy k nám tradičně zamíří pracovníci z Barumu po noční směně nebo lidé, co jezdí za prací do Zlína. Dnes však nepřišel skoro nikdo,“ potvrdil Richard Zálešák.

10:50 - Vsetín: Mladíka před půlnocí srazil vlak. Střet nepřežil

10:14 - Ani kroměřížská dopravní společnost Krodos Bus neeviduje zvýšený počet cestujících. „Ranní špičku máme zdárně za sebou, doposud jsme nemuseli posilovat žádné spoje. Nárůst cestujících není. Vypadá to jako v jiný všední den,“ informoval před desátou hodinou dopolední náměstek ředitele Krodos Bus Vladimír Dostál. Plynulou jízdu prý jejich šoféři hlásí i z cest mimo Kroměřížsko. „Zatím nemám informace, že by cesty byly někde ucpané, případně, že by nedojeli třeba do Brna,“ ujistil Dostál.

09:42 - Kroměřížsko: Železničáři jsou v práci - nepracují, dohlíží

08:51 - Podle řidičů i autobusových dopravců doprava v celém Zlínském kraji připomíná víc víkendový provoz než pracovní den. „Řada škol má ředitelské volno. Například jsme si mysleli, že kritický bude ranní spoj Vsetín – Valašské Meziříčí, kdy jezdí úplně plné naše autobusy i vlaky. Dva autobusy ale odjely poloprázdné,“ uvedl Josef Růčka, výkonný ředitel společnosti ČSAD Vsetín. Dodal, že ve vozidlech společnosti nakonec nevisí ani informační letáky, že odboráři společnosti stávku podporují.

Stávka na železnici se mírně dotkla valašskomeziříčské chemičky Deza. „Zastavil se přísun surovin a expedice výrobků po železnici. Jednodenní stávka by nám však neměla způsobit vážnější komplikace,“ sdělil mluvčí společnosti Jaroslav Obermajer. Poznamenal, že „veškerá činnost společnosti běží bez omezení“. (ČTK)

08:50 - Zlín zažívá nejpoklidnější ráno za poslední týdny. MHD jezdí poloprázdná, provoz na silnicích je víkendový. Pozdější komplikace u OBI však hrozí dál.

08:01 - Dopravní podnik hlásí průběh stávky bez komplikací. "Zatím jsme nezaznamenali ani nějak zvlášť zvýšený počet cestujících," poznamenal dispečer. Problémy by však v MHD mohla později ráno přinést oprava křižovatky u OBI.

06:47 - Valašské Meziříčí: Namísto vlaků jezdí autobusy. Je jich méně

05:25 - Na několika místech ve Zlínském kraji vyjela v 05:00 náhradní autobusová doprava, která odváží cestující místo vlaků. Několik desítek vozů bude až do večerních hodin obsluhovat ty úseky železniční sítě, kde není souběžně vedena linková autobusová doprava. Jde o trasy Hranice na Moravě – Valašské Meziříčí, Valašské Meziříčí – Branky na Moravě – Osíčko – Loukov – Bystřice pod Hostýnem a Bystřice pod Hostýnem – Holešov – Hulín – Přerov.

Odbory jsou zatím s průběhem stávky na železnici spokojeny. „Stávka probíhá přesně podle plánu a naprosto bez komplikací. Vlaková doprava se zastavila celoplošně tak, jak jsme avizovali. Zatím jsme tedy spokojeni, ovšem já především doufám, že budeme spokojeni s výsledkem toho vyjednávání, které se uskuteční po stávce,“ řekl v 3:30 předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša. (ČTK)

03:01 - Na nádraží v Otrokovicích byl po půlnoci klid a liduprázdno. Nebýt čtyřiadvaceti­hodinové stávky dopravních odborů projížděly by tudy jak nákladní vlaky, tak i například přímé vlaky z Varšavy do Vídně. „Dnes je tady skutečně mimořádný klid,“ pokrčil rameny výpravčí. „I tak to všechno musíme hlídat. Může se stát, že se někde porouchá přejezd nebo se stane něco jiného, a pohotovostní výpravčí musí zase zasáhnout. Rozhodně ale té práce je dnes méně, než při běžné činnosti,“ řekl. (ČTK)

00:28 - Stávka zatím v kraji nepůsobí vážnější komplikace. Úderem půlnoci se zastavily všechny vlaky. Linkové autobusy i městská hromadná doprava jedou v běžném režimu. Dopravní podnik očekává první možné problémy ráno a během dne na silnici mezi Zlínem a Otrokovicemi. DSZO je v případě potřeby připravena během dne posílit své spoje. Na situaci bude reagovat operativně. (ČTK)