Pojede někdy trolejbus do Lužkovic?Lenka

Určitě ano. Ve fázi stavebního povolení je výstavba mostu, kterým by měla být propojena průmyslová zóna a Lužkovice. Předpoklad realizace dopravního propojení je příští rok.

Co plánuje město dělat s rozvojem cyklostezek v Malenovicích? Malenovják

Projekt je zcela připraven, bude navazovat na další připojení směrem k Otrokovicím i centru Zlína. Lze předpokládat s příspěvkem státu. Cyklostezka bude navazovat na stávající část u hřbitova a bude pokračovat přes třídu Svobody až k poliklinice. Zároveň s ní bude kompletně opraven i tolik kritizovaný rozbitý chodník.

Jak to vypadá s tím slibovaným koupalištěm na Jižních Svazích? Bude, nebo nebude? Staňka

Právě mám před sebou na stole krásnou studii koupaliště na Jižních Svazích a v nejbližší době bude odsouhlasena projektová příprava. Koupaliště na JS bude zcela určitě zastupiteli podpořeno a doufám, že se začne co nejdříve i stavět.

Kdy už se ve Zlíně začne řešit parkování na Svazích? Je to tam katastrofa. Petr H.

V současné době je před realizací rozšíření o třicet nových parkovacích míst na ulici Česká. V rámci nové bytové výstavby na Křibech jednáme také o zřízení dalších dvou set míst. Jediným dalším řešením je zefektivnit využití stávajících ploch nebo možnost parkování pod zemí v několika patrech.

Jak to bude se základní školou v Želechovicích? Někde jsem četl, že ji můžete zavřít. Želechovjan

Rozhodně nenecháme Želechovjany ve štychu. Na stole máme tři varianty řešení a v co nejkratší době se setká náměstek Steska, vedoucí odboru školství a další zástupci města Zlína s rodiči tamní základní i mateřské školy. Nikdo z nás nemá zájem, oproti tvrzení některých členů přípravného výboru, školy likvidovat. Musíme ale postupovat podle zákona a také s ohledem na to, že od 1.1.2009 budou Želechovice samostatné. Znamená to tedy, že v rozpočtu města Zlína již nebudou plánovány žádné finanční prostředky pro tuto samostatnou obec. Domnívám se, že někteří iniciátoři odtržení nedomysleli některé věci ve všech souvislostech.

Bude město čerpat peníze z EU? Pokud ano, co s těmi penězi zamýšlí? Hamrlík

Zatím byly podány žádosti o finance například na vybudování cyklostezek, rozšíření ZOO Lešná, zateplení některých školských budov. Nyní čekáme na zářijové vyhlášení programu pro dvě krajská města, Olomouc a Zlín. Připravený je velký projekt Kongresového centra, kde lze vyčerpat až 85% nákladů na stavbu.

Proč není ve Zlíně více kulturních akcí venku, třeba v parcích? Je to myslím škoda. Slávka

Já si myslím totéž co vy. Na druhé straně ovšem, kdykoliv se něco děje venku, například ve středu města, okamžitě volají občané, kteří bydlí v okolí a stěžují si na hluk. Je těžké najít kompromis. Nabízí se ovšem využití dalších ploch – pod Gahurovým projektem nebo v parcích. K veřejným produkcím bude jistě sloužit i Centrální park na Jižních Svazích a v budoucnosti také zrekonstruované prostranství před kinem Květen v Malenovicích.

Může radnice nějak ovlivnit úpravu rychlosti ve městě? Proč třeba na cestě od polikliniky k Intersparu není aspoň 70? Takových míst by se jistě našlo víc. Jiří

Všechny podobné úpravy prochází přes Dopravní inspektorát ČR. Ten rozhoduje o případných změnách či úpravách. Podrobné informace podá vedoucí odboru dopravy pan Dohnal.

Proč jste nepřišla na dražbu cihel a jak se líbila akce náměstku Kašnému? Proč si sám některou z krásných cihel nezakoupil? Zuzana

Moc mě mrzí, že jsem na akci nepřišla, ale v tu samou dobu jsem jednala z delegací s Tchajwanu na radnici o hodpodářských a kulturních stycích. Koupila jsem si dvě cihly na náměstí. Pan Kašný mě informoval o akci, ale musíte se zeptat přímo jeho, proč si cihlu nekoupil.

Jak dlouho ještě budeme muset snášet výlevy toho Šlahaře a všech těch komančů? Mého tatínka komunisti zavřeli na devět let. Je to ostuda, že tam jsou. Měli byste být na ně tvrdší. Marie

Snášíte je stejně špatně jako já i naprostá většina zastupitelů města Zlína. Jistě víte, že jsem dokonce za některé výroky pana Šlahaře podala podnět na Policii ČR, kvůli procesním věcem z něj však vyšel bez ztráty kytičky. Bohužel, jde o následky příliš měkkého přístupu k této straně po roce 1989. Komunisté jsou parlamentní stranou a jako takoví mají svoji pozici na politické scéně. Na druhé straně je dobře vidět, jak lidé typu soudruha Šlahaře zůstali stále stejní a nepoučení.

Nestýská se Vám po práci v mateřské školce? Jaroslav

Někdy ano. Zejména tehdy, když jsou někteří lidé arogantní a nechtějí poslouchat jakékoliv argumenty. Práce s malými dětmi byla daleko radostnější, čistší ve všech ohledech. Na straně druhé ovšem, ze své pozice mohu ovlivnit daleko více věcí ve prospěch všech lidí ve Zlíně.