Reagoval tak na jejich úterní účinkování ve Zlíně, v rámci programu Adventní čas na náměstí Míru.

Skupina byla v průběhu vystoupení opilými bezdomovci vulgárně napadána.

„Zdemolovali zábradlí, pokřikovali a plivali po nás. Lidé nás přestali poslouchat a stáhli se od pódia. Kluky pak přestalo bavit hrát, ani jsme nedávali přídavek,“ popsal ostudu na náměstí manažer kapely.

„Je to neuvěřitelné,“ mrzí organizátorku Martinu Lerlovou. Podle ní bylo náročné i finančně nákladné vše připravit. „Nemám nic proti lidem bez domova, ale tohle by se nemělo opakovat,“ podotkla Martina Lerlová.

Vyžebrají peníze na alkohol

V některých případech však mají strážníci svázané ruce.

„Pokud se občan nedoupouští protiprávního jednání, my nemůžeme nikoho z náměstí vykázat jinam jen proto, že se nám nelíbí nebo že patří k nějaké sociální skupině,“ komentoval Pavel Janík obecně, proč se na některých strážníci svázané ruce.veřejných místech ve Zlíně vyskytují lidé bez domova, kteří mohou část veřejnosti popuzovat už jen pouhým vzhledem.

Avšak na tyto výtržníky přesto došlo. Strážníci je zadrželi a čtyři z nich putovali na kroměřížskou záchytku. V krvi jim totiž kolovalo okolo 2,5 promile alkoholu.

„Bohužel, vánoční trhy na náměstí Míru i adventní program využívají lidé bez domova zejména proto, že jim ostatní lidé koupí jídlo. Víme, že někteří namísto bramboráku či polévky jim koupí alkohol, nebo jim dají rovnou peníze, které jsou vzápětí za alkohol utraceny,“ vysvětlil Pavel Janík, proč adventní program na náměstí tak přitáhuje lidi bez domova. Podle něj právě kvůli trhům a programu platí na náměstí Míru výjimka ze zákazu konzumace alkoholu. 

Se třemi promile napadl muže

Strážníci a jejich republikoví kolegové jsou v tomto období na náměstí a tržišti vidět častěji. Den po incidentu spolupracovali společně při zadržení 27 letého muže bez domova.

„Ten uhodil na Rašínově ulici muže. Po zadržení mu strážníci naměřili 3 promile alkoholu, skončil tedy také na záchytce“ připomenul Pavel Janík s tím, že mladík pravděpodobně vyvázne s postihem pouze za přestupek.

Výrazně hůř ale mohl skončit další takový opilý muž bez domova. Tomu se zalíbily koše s ohněm.

„Byl ve stavu, kdy nevnímal okolí, opřel se o kovový koš s otevřeným ohněm a strážníci na něm museli dokonce uhasit jeho bundu,“ připomněl Pavel Janík.

Současně apeluje na občany, kteří zavítají na zlínské náměstí, aby pokud chtějí, dali těmto lidem namísto alkoholických nápojů jen jídlo. Jejich vystupování pod vlivem alkoholu tak může ostatním zbytečně zkazit předvánoční atmosféru.