Příští rok se bude hospodařit se schodkem ve výši 762 milionů korun. „Očekáváme, že naše příjmy se v příštím roce budou rovnat 7,935 miliardy a výdaje 8,698 miliardy," informoval Stanislav Drozd, zastupitel za ČSSD.

Podle Drozda kraj počítá s tím, že až v roce 2015 obdrží peníze z operačních programů EU, bude úvěry splácet. Z investičních výdajů půjdou v příštím roce stamiliony opět na opravy silnic druhé a třetí třídy. Další peníze jsou určeny například na investice do nemocnic, stavbu nových sociálních zařízení či na modernizaci školských objektů.

Opozice ale vyjádřila své obavy před dalším neuváženým zadlužováním. „Dnes ještě jsme schopni úvěr splácet. Může ale přijít doba, kdy nebudeme mít ani na úroky z úvěru," varoval Michal Špendlík ze STAN-TOP09. Kraj by podle něj měl přijít s racionální finanční bilancí. „Nevšiml jsem si, že by v rozpočtu byla vyčleněna částka na pomoc zlínské a kroměřížské nemocnici, které jsou obě na pokraji bankrotu," připomněl Michal Špendlík.

Podle Drozda se počítá s poskytováním půjček nemocnicím, které mohou být později kapitalizovány. Podle opozice ale půjčky ve výši desítek milionů korun nic neřeší. Jen závazky zlínské krajské nemocnice převyšují miliardu korun, zadlužené jsou i nemocnice ve Vsetíně a Kroměříži.

Zastupitelstvo včera Kroměřížské nemocnici schválilo poskytnutí úvěru ve výši 30 milionů. Podle Michala Špendlíka ale další úvěr špatnou finanční situaci nemocnice nevyřeší, jen poněkud oddálí současné problémy. Michal Špendlík se pozastavil také nad tím, že se v příštím roce proinvestuje 44 milionů do skomírající průmyslové zóny v Holešově. „Jen loni jsme do průmyslové zóny vložili dvě stě milionů. Není mi jasné, na co konkrétně těch čtyřicet milionů půjde," podotkl Michal Špendlík. S rozpočtem na příští rok není příliš spokojený ani Petr Gazdík ze STAN-TOP09.

„Nechápu, jak je možné, že vydávání časopisu Okno do kraje stojí ročně 6 milionů korun. Na jeho kvalitě to rozhodně vidět není a pochybuji, že má mezi běžnými lidmi příliš mnoho čtenářů, zapochyboval Petr Gazdík.