Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice zuří. Kvůli gymnáziu

Otrokovice – Chvályhodná záchrana gymnázia v Otrokovicích, nebo zbytečná zátěž městské kasy? Otrokovická radnice kvůli obavám ze zrušení gymnázia chce převzít zřizovatelské funkce od Zlínského kraje na sebe.

21.9.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK/Nikola Synek

Otrokovice chtějí školu převzít. Dle opozice je to ale zbytečnost až za šest milionů ročně

Opozice vytýká, že obavy jsou plané, a město tak bude peníze vyhazovat z okna. Sloučení, stěhování ani zánik otrokovickému gymnáziu skutečně nehrozí ani podle kraje.

Vedení gymnázia je se čtvrtečním rozhodnutím zastupitelů pochopitelně spokojeno. Zvěsti, že se bude gymnázium rušit, by prý totiž zavinily další značný úbytek studentů.

„Zastupitelstvo se jistě rozhodlo správně. Počet žáků se u nás poslední dobou snižoval více, než byl krajský průměr, a hrozil nám zánik. Zlínský kraj navíc od svého vzniku do školy nic neinvestoval, pouze zajišťoval její provoz,“ ozřejmil ředitel Ivo Kramář.

Podle starosty to budou dva miliony

O převzetí gymnázia pod město se v Otrokovicích mluvilo již v únoru. Nyní je odsouhlaseno a čeká se na rozhodnutí kraje. Pokud změnu schválí, převzetí zřizovatelských funkcí školy každý rok z otrokovické kasy podle starosty Jarolava Budka (ČSSD) vyždímá asi dva miliony korun.

Přesto považuje zachování gymnázia za nutné. „Za roky, co ve městě funguje, si vybudovalo skvělou pověst. Přestože patří mezi menší školy, nabízí vysokou kvalitu výuky. Přes značné náklady v nás snaha zachovat gymnázium převládla,“ vysvětlil Budek.

Koalice to vidí jako záchranu, opozice ovšem tentýž krok považuje za nesmysl.

„Kdyby bylo gymnázium opravdu v ohrožení, rozhodnutí převzít jeho provoz bychom uvítali. Momentálně však zastáváme názor, že byly problémy vyvolány uměle a škole nic takového nehrozilo a nehrozí,“ tvrdí opoziční zastupitel Miroslav Malina (Občané OE).

Provoz gymnázia navíc po dle Maliny město bude pravděpodobně stát víc než dva miliony ročně.

„Gymnázium má podobnou velikost a zázemí jako další školy v Otrokovicích, které pracují se zhruba pěti až šesti miliony ročně. Takovou částku si gymnázium jistě vyžádá. Navíc má starší budovu, do které bude potřeba také něco investovat. Opravdu nevíme, kde chce město brát prostředky,“ kroutí hlavou Malina.

Zároveň připomněl, že další miliony město musí „sypat“ do rekonstrukce Otrokovické Besedy a nového sportovního areálu.

„Teď ještě gymnázium, to už by bylo příliš,“ tvrdí.

Vedení otrokovické radnice v současné době čeká, jak o případném převzetí zřizovatelských funkcí rozhodne kraj.

Zlínský deník včera požádal o vyjádření mluvčí krajského úřadu Gabrielu Sýkorovou Dvorníkovouu i vedoucího krajského odboru školství Stanislava Minaříka. Jejich reakci se však do uzávěrky nepodařilo zajistit.

Autor: Marek Houser

21.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení