Nákladné jsou zejména kontaktní čočky.

„Cenové rozpětí je široké, pohybuje se od sedmi až do osmnácti tisíc za rok. Záleží na druhu čoček a složení. Zakoupit si lze denní, čtrnáctidenní nebo měsíční,“ vypočítal vedoucí Duooptiky v Rožnově pod Radhoštěm Roman Straka.

Denní čočky jsou nejdražší.

„Přijdou zákazníka na šest set devadesát až sedm set devadesát korun za patnáct párů,“ uvedla optička Klára Fischerová z prodejny Top Optik Grůzová ve Zlíně. Dodala, že u denních čoček odpadá údržba. Ráno se nasadí na oči, večer po vyjmutí vyhodí. Měsíční jsou v případě dlouhodobého každodenního nošení finančně nejvýhodnější, stojí kolem dvanácti set korun za tři páry.

Po pořízení čoček zákazníky však čekají další výdaje. Je nutné o ně pečovat, jinak se zvyšuje riziko výskytu očních zánětů. "Roztok, ve kterém se uchovávají a dezinfikují, lze zakoupit od tři sta pětadevadesáti do čtyř set devadesáti korun. Za rok uživatelé čoček spotřebují čtyři lahvičky,“ konstatovala Fischerová z Top Optik Grůzová. Brýle jsou oproti tomu jednorázovou investicí.

„Brýle tak často neměníte, nepotřebují ani speciální péči,“ řekl Straka z Duooptiky. To potvrzují i další prodejci. „Obroučky se mění v případě šetrného zacházení jedenkrát za dva roky,“ zmínila Fischerová z Top Optik Grůzová. Jejich ceny se pohybují obvykle od sto padesáti do deseti tisíc korun.

„V průměru zákazníci zaplatí za obroučky dva až čtyři tisíce,“ zmínil vedoucí zlínské oční optiky Fokus Optik Jiří Plesník. To potvrdila i zákaznice oční optiky. „Za brýle zaplatím průměrně čtyři tisíce korun, vydrží mi asi dva roky. Čočky jsem bohužel hůř snášela,“ podotkla pětatřicetiletá účetní Jana Kolábová z Uherského Brodu. Kontaktní čočky vyhledávají převážně mladí. „Upřednostňují je hlavně lidé do pětatřiceti let,“ potvrdil Plesník.

Podle něj totiž není manipulace s čočkami jednoduchá, starší lidé mohou být už méně manuálně zruční. „Navíc mívají jiné oční vady, které vyžadují korekci brýlemi,“ vysvětlil optometrista Milan Janoušek z chropyňské prodejny Optik.

Prodej čoček se podle optiků zvyšuje. „Lidé se nechtějí na dovolené strachovat o brýle,“ zdůvodnila Fischerová z Top Optik Grůzová. K moři si zákazníci pořizují spíše denní jednorázové čočky.

„V tomto případě může být dražší lacinější. Protože pokud by si koupili měsíční čočky, stejně by je sůl znehodnotila a museli by je po dovolené vyhodit,“ osvětlil Straka z Duooptiky.