Čtyřiatřicetiletý Miklas začal chovat ovce před šesti lety, jako podnikatelskou činnost pak od roku 2004. „Mám vystudovanou ochranu a tvorbu životního prostředí. Pak jsem se dostal na Správu chráněné krajinné oblasti a dělal jsem i v Lesích České republiky na službě hrazení bystřin. Pak jsem si ale chtěl sám zkusit zemědělství,“ uvedl chovatel.

Začal s desíti ovcemi na vlastní zahradě, postupně si ale pronajal přes dvacet hektarů zarostlých pozemků na Valašskokloboucku. Se starostou Vysokého Pole Josefem Zichou se setkal při práci v Lesích ČR. „Začali jsme spolupracovat. Když založili Mikroregion Ploština, tak sháněli někoho, kdo jim pomůže s projekty. Od té doby jsme v kontaktu,“ popsal Miklas.

Ve Vysokém Poli se rozhodli, že nechají pozemky v obci spásat ovcemi. „Chystáme renesanci drobného a středního zemědělství,“ netajil se chovatel. V mikroregionu se totiž po roce 1989 omezilo polní hospodářství a dříve intenzivně obhospodařované pozemky začaly pustnout. Mnoho lidí si také na vrácených pozemcích zasázelo ovocné stromy, pod kterými nechávají vyrůstat trávu. A protože do sadů se velká zemědělská technika nevejde, nemají velké podniky o nájem malých a často členitých pozemků zájem.

Část odměny za oranžovou stuhu investuje Vysoké Pole do vybudování stáje pro Miklasovy ovce.„Mámjich teď asi sto deset kusů na třech zimovištích. Na zimu už by měly být pod střechou,“ vysvětlil s tím, že se tam také na jaře budou rodit jehňata. V blízké budoucnosti ke stáji přibudou další budovy plánovaného Muzea Velké Moravy. Ovce budou vypásat několik malých pozemků ve Vysokém Poli a blízko Drnovic. „Budou i v sadu v Drnovicích. Pozemky, které si pronajímám, jsou většinou přes patnáct let neudržované. Je to tedy souboj s přírodou,“ uzavřel.