„Tlak ze strany pacientů je kvůli poplatkům veliký. Je jich otřetinu více než bývá normálně. Zájem mají také ovýkony, snimiž by jindy počkali. Někteří nemocní se unás přitom neukázali již dva roky,“ popsala momentální situaci ve své otrokovické kožní ambulanci Anna Raková. Už měsíc dokonce objednávají až na leden. „Máme plno a také se bojíme, že budeme muset kvůli regulacím doplácet. Vypisujeme více receptů,“ vysvětlila.

Také praktická lékařka pro dospělé Dagmar Klácelová ve Fryštáku tvrdí, že má plné ruce práce. „Každoročně bývá koncem roku více pacientů. Ale nyní vyžadují napsat větší počet balení, ne na měsíc, ale ina tři,“ uvedla praktička.

Plnou čekárnu má také Petr Zemčík ze Slavičína. „Chodí více pacientů, čekárna je stále plná, přibylo ale hodně nachlazených. Tak čtvrtina lidí mě navštěvuje kvůli poplatkům, ty musím kvůli regulacím odmítat,“ omluvil se stím, že mu nedovolují napsat vjednom čtvrtletí větší množstvíléků.

Až na únor objednávají nyní voční ordinaci Daniela Němečka ve Zlíně. „Teď nám chodí pacienti zlistopadu. Jejich počet se zvyšuje od října, kdy se opoplatcích začalo více mluvit. Vyšetříme tak pět set pacientů za měsíc, běžně asi osto méně,“ uvedla sestra Hana Štefková. Ioni jsou svázaní regulacemi, ikdyž ne vždy se je podaří dodržet, pokud se snaží vyjít pacientům vstříc.

Také zubaři hlásí stop stav. „Ikdyž před Vánoci bývá vždy pacientů více, letos máme oproti jiným rokům čtyřicetiprocentní navýšení. Nutí nás to prodlužovat objednávací dobu až na měsíc,“ uvedla sestra Milena Veselá ze zubní ordinace Aleny Vachůnkové zeZlína.

Přeplněné čekárny potvrdila Milena Janálová ze Zlína. „Čekala jsem na recept a vyšetření dvě hodiny. Je hodně nemocných a mnoho lidí si také nechá napsat léky,“ svěřila se důchodkyně, kterou čekala ještě prohlídka uočního lékaře.

„Musím absolvovat do konce roku ještě několik prohlídek a také vyšetření. Po doktorech budu běhat ještě po neděli,“ vylíčil Stanislav Fojtík zNedašovyLhoty.

Naopak lidé mladšího věku jsou stím, že budou za návštěvu lékaře platit, smíření. „Nemůžu si dovolit sedět tři hodiny ulékaře, mám malé dítě. Ale pokud budu potřebovat, přijdu. Audětí si člověk nevybere, klékaři snimi musí,“ komentovala Petra Maňásková zeZlína.

Ruch ale vládne ivlékárnách. „Máme ošedesát procet vyšší obrat než loni a zvýšený výdej pravidelně užívaných léků. Téměř se nezastavíme. Naposledy jsme měli klid vříjnu,“ prozradila vedoucí Lékárny dr. Max na Tyršově nábřeží ve Zlíně Daniela Prokopová. Zatím podle ní totiž není omezen počet balení léků, to nastane až příštírok.

Aco radí Svaz pacientů ČR, který poplatky ulékaře považuje za nelogické? „Pokud jde ochronicky nemocné, měli by si nechat léky napsat klidně ina celý příští rok a také využít ivšech možných vyšetření,“ řekl prezident svazu pacientů Luboš Olejár stím, že další rady mohou lidé očekávat po 15.prosinci. Podle jeho názoru bude prvního čtvrt roku uspecialistů nouze opacienty.