Jako jedni z prvních oslaví přemyslovského knížete v Napajedlích, a to dnešním průvodem v čele se samotným Václavem. Na svatého Václava nezapomněli ani v Sazovicích, jichž je patronem. „V sedm ráno bude budíček s hudební gratulací všem Václavům. Pak se bude konat průvod obcí a mše, při níž posvětíme obraz svatého Václava od akademického malíře a našeho rodáka Františka Šestáka,“ řekla starostka obce Edita Hrbáčková.

Chybět nebudou ani kulturní vystoupení, například krojovaná hudba Zdounečanka.

V rámci celorepublikové akce Na svatého Václava do přírody se do oslav státního svátku zítra zapojí i zlínské sdružení Zelené bydlení (ZB). Na ekosídlišti Jižní Chlum pořádá od 15.30 hodin Den otevřených dveří. „Zájemci si mohou prohlédnout interiéry domů chráněných zemí i jejich technické zázemí,“ uvedla Helena Frkalová ze ZB.

V Poteči u Valašských Klobouk bude zítra pouť. Návštěvníci si na ní budou moci za pět set korun koupit speciální svatováclavské dukáty. Výtěžek z akce půjde na dostavbu potečské kaple.

Na hradě v Lukově se bude v sobotu od 13 do 17 hodin konat Svatováclavský jarmark. Obce ze sdružení Region Zlínsko na nádvoří představí své tradiční výrobky, lidová řemesla a další místní specifika. V rámci doprovodného kulturního programu se představí například Kašavská gajdošská hudba nebo ochotníci z Lukovečka. Vrcholem bude vystoupení folkového zpěváka Pavla Dobeše. ⋌(jur)