Mimo jiné tam zavítali představitelé města, kraje, armády, bojovníci z druhé světové války, bývalí političtí vězni či junáci. Za doprovodu Velkého dechového orchestru města Zlína si společně zazpívali českou hymnu.

Primátorka Zlína Irena Ondrová se přiznala, že při každé takové akci ji napadají dvě myšlenky.

„Vždy si kladu otázku, proč tu stojí tihle lidé. Odpovědí je, že si historické události pamatují. A také se ptám, kde jsou studenti? Paměť národa zřejmě odejde s posledními pamětníky, jenom knihy nestačí,“ míní Ondrová.

Také podle hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše by měli oslavy více vnímat i mladí.

„Je potřeba, abychom si dobře pamatovali svou historii a nedělali stále stejné fatální chyby,“ sdělil Lukáš.

Ve Zlíně se také v předvečer státního svátku uskutečnil slavnostní program v Městském divadle, na jehož uspořádání se podílel magistrát, místní herci i Filharmonie Bohuslava Martinů.

Pomocí scének i promítnutých krátkých filmů se publiku představila historická freska mapující vývoj Zlína v kontextu dějin právě od založení státu před devadesáti lety.

Podívejte se také: Svátek v divadle: trabant, Masaryk a Přenosilová

Místní herci představovali mimo jiné prvního prezidenta T. G. Masaryka, Tomáše Baťu, ale i pionýry v době po komunistickém převratu v roce 1948. Zavzpomínala řada pamětníků a pomocí videoprojekcí i nejstarší obyvatelky Zlína.

Jedním z účinkujících hostů byl i známý zlínský cestovatel Miroslav Zikmund.

„Osobně jsem jako chlapec viděl prvního prezidenta Masaryka na vlastní oči, když jsme jeli se školou na oslavy desátého výročí založení státu, prezident ale promluvil se spolužákem, který stál vedle mě,“ zavzpomínal.

Na akci zazpívala také Yvonne Přenosilová, oceněni byli i účastníci vědomostních a sportovních soutěží žáků a fotosoutěže pro veřejnost, které se pořádaly u příležitosti jubilea.

Slavnostní program se v pondělí odehrál také v Otrokovické Besedě. Zde starostka města Radoslava Matuszková předala jeden titul Osobnost města a dvě občanky odměnila Cenou města Otrokovice.

Ve Fryštáku v den státního svátku slavnostně posvětili nově zasazenou lípu Svobody.

„Původní tu stávala od roku 1919, ale museli jsme ji nechat skácet, protože strom byl nemocný. Dnes jsme posvětili u příležitosti výročí lípu nově zasazenou,“ uvedl včera starosta města Lubomír Doležel. Vznik samostatného státu bere jako trvalé poselství pro život každého z nás.

„Setkáním chceme naznačit, že odkaz zakladatelů státu je výzvou do dnešních dnů a je potřeba pořád usilovat o atributy svobody, o kterou se zasadili,“ doplnil.