Připomínka 870 let od prvního písemného záznamu o obci a 100 let od otevření budovy nové měšťanské školy přitáhla jak místní, tak přespolní.

Důkaz komunikace

Starosta Tlumačova Antonín Jonášek vnímal tuto významnou událost ve dvou rovinách. „Na jednu stranu to je určitě připomínka toho, že máme nějakou historii, že máme z čeho čerpat, na čem stavět. Na stranu druhou je toto setkání důkazem, že spolu v obci komunikujeme, což je ten nejlepší základ pro život v obci a její další rozvoj,“ mínil.

Stoleté výročí otevření měšťanské školy je krásnou vzpomínkou na minulost Základní školy Tlumačov. „Když jsem nedávno listoval kronikou, tak jsem zjistil, že se v ní krásně vzdělávalo čtyři sta žáků. Nyní máme kompletní přístavbu, velkou tělocvičnu a navíc integrujeme provoz mateřské školky a Domů dětí a mládeže. Takže tu vzniklo multifunkční vzdělávací zařízení,“ připomněl ředitel školy Robert Podlas.

Myslí dopředu

Zároveň dodal, že rozhodně nehodlají usnout na vavřínech. „Mimořádné určitě je, že v květnu byla zahájena velká investiční akce, která by měla napomoci ke zlepšení technického stavu školy,“ dodal.

Podium patřilo celé odpoledne dětem tlumačovské základní školy. Ty předvedly zaplněnému náměstíčku jedinečné pásmo, jež dokázalo vykouzlit jak úsměv, tak zasloužený potlesk. Říkanky i nacvičené scénky, taneční kreace i netradiční podoby pohádek a příběhů. To vše bylo k vidění.

Někteří místní si pochvalovali počasí, jiní se před ostrým sluncem schovávali do stínu. „Měli jsme to sluníčko objednané. Pan starosta to zařídil,“ prohlásila jedna z místních.

Ovace přihlížejících však byly jen sladkou odměnou za čas, který děti i učitelé obětovali nácviku. „Řekla bych, že příprava vystoupení zabrala tak dva měsíce. Většinou to bylo po vyučování. Sice to kvůli tomu trvalo déle, ale nechtěli jsme, aby to zasahovalo do výuky,“ odhalila zástupkyně ředitele ŽŠ Tlumačov Leona Jirušková.

Zájem lidí ji těšil, přesto ji mrzelo, že v případě nepřízně počasí by dvouměsíční práce doslova zanikla v tamní tělocvičně. „Všechna vystoupení by určitě lépe vyzněla, kdyby se odehrála v důstojnějším prostředí. Nějaký větší sál pro podobné příležitosti tu přece jen schází,“ dodala.

Skutečnost, že 11. červen v Tlumačově patří dětem, potvrdil také Dům dětí a mládeže, středisko Tlumačov, který pokračoval v nastoleném trendu.

„Nejsem sice místní, ale určitě se mi tu líbí, děti jsou šikovné,“ komentoval jejich snažení například Michal Pospíšil z Kvasic.

Výstava o životě

Kromě dění na pódiu však řada návštěvníků neopomněla zhlédnout také výstavu Jak šel život v Tlumačově v Kulturním a informačním středisku. Pamětníci si díky ní zavzpomínali na dávnou i nedávnou minulost, ti mladší se zase kochali historií.

Pořadatelé v programové skladbě mysleli na všechny. Skupina Abba Rock Show live band připomněla nejslavnější hity švédské skupiny, skupina Faťamorgána pak