„Ty pak budeme posílat do francouzského Romans, což je naše partnerské město, a dále na francouzské velvyslanectví," říká pro Deník primátor. Od pondělního rána budou moci lidé také zapalovat svíčky. „Vyneseme kvůli tomu plato na ně, které bude zahalené do trikolory," dodává Miroslav Adámek.

Nezaměňujme běžence s teroristy, nabádá starosta Bělova

To v Bělově plánují podle tamního starosty Jiřího Přecechtěla hned na pondělí jednání zastupitelstva. „Tragédii v Paříži dost vnímám. Mám teď obavy, že mnoho lidí si nyní bude dávat do souvislosti s tím hodně diskutované utečence. Ve všech budou vidět teroristy. Takto bychom se k tomu ale stavět neměli. Na zastupitelstvu probereme nějakou možnost sbírky právě pro ně," říká bělovský starosta.

Událost v Paříži je mezní pro celou Evropu

Hodně intenzivně vnímá pařížský masakr také šéfka valašskokloboucké radnice Eliška Olšáková. „Paříž je srdeční záležitostí každého, kdo tam už někdy jel. Já to mám také tak. Je to otřesné, co se stalo, člověk se už nemůže cítit bezpečně," podotýká. Také třeba Lukáš Žaludek, ředitel hotelu Baltaci Atrium Zlín vnímá událost jako tragickou. "Dost možná mezní pro Evropu. Věřím, že teď se evropské politické špičky začnou seriozně stavět k takovým tragédiím.

Migrační krize se musí řešit v zemích původu

Podle ekonoma a regionalisty Oldřicha Hájka se jedná o hluboké a bezprecedentní narušení bezpečnosti evropského prostoru a v prvé řadě je nutno projevit soustrast pozůstalým. „Bylo by jistě ne zcela objektivní dávat do přímé souvislosti tento skandální a odporný teroristický útok se současnou migrační krizí. Přesto se domnívám, že se jedná o další z argumentů, kdy se potvrzuje, že je nutné řešit otázky migrační krize v regionech původu. Tedy stabilizovat blízkovýchodní regiony takovým způsobem, aby mohli být migranti usazováni v bezpečných regionech s civilní správou a vojenským zajištěním, umožňující dlouhodobě udržitelné řešení celé této otázky," zdůrazňuje Oldřich Hájek.

Pařížské běsnění také donutilo mnohým změnit plány. Například Milan Berčík z Otrokovic si plánoval v brzké době navštívit francouzské hlavní město, třeba i na Silvestra. „Zrovna v pátek jsme se na tom s kamarády domlouvali. Teď už o tom nemůže být řeč. Evropa přestává být bezpečná. Teď bych měl už strach kamkoliv jezdit," stýská si Milan Berčík.

DEN DRUHÝ: SPECIÁL DENÍKu - Vše o teroristických útocích v Paříži

SPECIÁL DENÍKu: Vše o teroristických útocích v Paříži