Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostudný vstup do Zlína

Zlín - Výjimečná architektura, atraktivní zoologická zahrada, nezapomenutelný výhled ze zlínského mrakodrapu. Zlín a okolí má turistům rozhodně co nabídnout.

30.7.2013 14
SDÍLEJ:

Okolí vlakového nádraží krajského města Zlín. Zákoutí nádraží.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Dobrou pověst však tvoří první dojem a tady už Zlín pokulhává. Pokud totiž přijedou návštěvníci do Zlína vlakem či autobusem, jejich první pohled spočine na šedivém, značně omšelém nádraží s mobiliářem, který snad ještě pamatuje éru prezidenta Husáka. Na lepší časy by se mohlo začít blýskat až za pár let. Ve Zlíně má, po vzoru jiných měst, vzniknout moderní dopravní terminál. S pracemi se však má začít nejdříve v roce 2015. Situaci komplikovala i skutečnost, že ani jedno z nádraží nevlastní město.

Váš názor nás zajímá
Mělo by se investovat do zvelebení vlakového a autobusového nádraží ve Zlíně? Nebo jsou podle vás důležitější projekty, do kterých by se měly vložit peníze?

Pošlete nám váš názor na adresu Zarámí 4422, Zlín, 760 01. Můžete využít i e-mailovou adresu editori.zlin@denik.cz.

Svůj pohled na svět můžete sdělit také v diskusích na našich webových stránkách či na facebooku.

„Město mohlo dosud maximálně prosit o nápravu stavu. Nicméně už od podzimu loňského roku jednáme s Ministerstvem dopravy, Správou železniční a dopravní cesty i Zlínským krajem o nové nádražní budově," uvedl Jiří Kadeřábek, náměstek zlínského primátora. Nová výpravní budova má vzniknout v rámci rekonstrukce a elektrifikace železnice Otrokovice Vizovice.

„Jezdím do Zlína za prací a už jsem si zvykl. Pro někoho, kdo sem přijede poprvé, to však může být trochu šok. Nejvíc mi však vadí postavičky, které mě každý den žádají o drobné," říká Pavel Nevelký z Uh. Hradiště.

Podle něj by se mohlo začít alespoň novým nátěrem nádraží. Jenže majitelé obou dopravních „uzlů" se k investicím nemají. „Nemá to cenu, bude se přece stavět nové nádraží," shodují se.

„Rekonstrukci stávající výpravní budovy na nádraží Zlín-střed neplánujeme. Budova by totiž měla ustoupit stavbě nového kolejiště a také nové budovy. Realizovat nákladnou rekonstrukci stávající výpravní budovy, která bude nakonec zdemolována, by bylo velice neekonomické. Na budově provádíme běžnou údržbu. I přes to, že budova nepatří k nejmodernějším, je čistá a udržujeme zde pořádek," je přesvědčena Kateřina Šubová, mluvčí Českých drah. Podobně argumentuje i majitel autobusového nádraží společnost Bent holding.

„Vítejte ve Zlíně"

Zlín - Do krajského města musí jednou za čas zamířit snad každý obyvatel Zlínského kraje. Ti, kteří však přijedou vlakem či autobusem, si musejí na krásy Zlína chvíli počkat. A je jedno, jde-li o Zlíňany, kteří si vracejí domů, další obyvatele kraje z jiných okresů či turisty zdaleka. Všichni společně musejí při cestě do centra, ale i jiných směrů, přetrpět cestu kolem nespočtu ošklivých zákoutí, která mají v oblibě různé nádražní živly. Skutečné kultury cestování by se mohli cestující dočkat po roce 2015, kdy by mohla začít stavba dopravního terminálu. Kdy se podaří opravit i ona ošklivá zákoutí v okolí, je ve hvězdách. Řada z nich je v soukromých rukou.

„S názorem, že první dojem při vjezdu na zlínská nádraží není zrovna nejlepší, nelze než souhlasit. Nádraží však využíváme v rámci nájemní smlouvy. Vím, že v minulosti se vlastník nádraží zajímal o možnost vybudování moderního terminálu. To však není jen v silách majitele," připomněl Josef Růčka, výkonný ředitel ČSAD Vsetín, s tím, že se na tomto náročném projektu bude podílet řada organizací.

Nejdůležitější je dohoda mezi Dráhami, respektive Správou železniční a dopravní cesty, majitelem autobusového nádraží společností Bent Holding a městem. „Náš dopravní expert připravuje zadání studie řešení centrálního dopravního terminálu. Samozřejmě musí vycházet z daných skutečností. Tedy že město není vlastníkem objektů a že se výpravní budova přemístí na místo šestnácté budovy," doplnil náměstek primátora Jiří Kadeřábek.

Vzhledem k plánované stavbě terminálu se tak cestující ve Zlíně žádných větších úprav nádraží ještě několik let nedočkají.

„Výpravní budova není nejmodernější, ale udržujeme zde čisto a pořádek. Investice do ní by byly, vzhledem k plánované výstavbě nové budovy a demolici té staré, velmi neekonomické," připomněla Kateřina Šubová, mluvčí Českých drah. V podobném duchu se vyjádřili i zástupci majitele autobusového nádraží společnosti Bent Holding.

„Z hlediska střednědobého plánu se vybudováním moderního terminálu zabýváme. Musí to však být ve vazbě na České dráhy. Jsou zpracovány i první studie. Celkové řešení se však váže i na koncepci řešení Českých drah, která se v minulosti pozměnila. Finální podoba této investice bude ještě předmětem společných jednání se zástupci města a ČD," uvedl výkonný ředitel Bent Holdingu Jan Hudeček.

Autor: Lukáš Fabián

30.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Podchod  na Náměstí práce ve Zlíně.
34

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

UEFA liga  FC Zlín tiskovka trénink
31

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Tři zápasy nepodmíněně. To je trest udělený disciplinární komisí pro kapitána hokejistů Aukro Berani Zlín Ondřeje Veselého za drsný zákrok kolenem na vítkovického útočníka Rostislava Deje z úterního utkání 14. kola extraligy. Slovenský forvard včera odpoledne podstoupil vyšetření, které však podle prvních zpráv z ostravského klubu bude vážnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení