Ve třetím díle se Deník zaměřil na problematické bezdomovce ve Zlíně. Přes den lidi bez přístřeší potkáte v centru města, na náměstí Míru, v parku nebo u nádraží. Shlukují se také blízko obchodních a nákupních center. V lepším případě se baví mezi sebou a kolemjdoucí nechají bez povšimnutí. V tom horším, většinou když jsou pod vlivem alkoholu, vás počastují sprškou nevybíravých slov. Výjimkou nejsou ani jejich vzájemné potyčky.


Nahrává se anketa ...

Ostuda náměstí Míru

Problémové osoby často nelze minout přímo na náměstí v centru Zlína.

„Vidíme to dnes a denně. Je tu binec, nepořádek, zápach. Toto je palčivý problém všech obchodů sídlících na náměstí. Maminky si nemůžou s kočárkem sednout na lavičku, děti si tu nemůžou hrát, dospělí se tudy bojí projít. Náměstí má být chloubou města a ne jeho ostudou,“ říká rozhořčeně prodavačka jednoho z obchodů.

V chladných měsících roku využívají lidé bez domova k přenocování nízkoprahové zařízení Českého červeného kříže ve Zlíně nebo Otrokovicích.

Ilustrační foto
Zdravotníci měli loni téměř 60 tisíc výjezdů, v terénu přivedli na svět 14 dětí

„Ti, kteří se nehodlají přizpůsobit požadavkům na omezení konzumace alkoholických nápojů, pak hledají útočiště před chladem jinde. Dříve to bylo hojně ve společných prostorách bytových domů, nyní s ohledem na lepší zabezpečení vstupních dveří to bývají veřejné prostory s bankomaty, kde vadí jak provozovatelům, tak jejich klientům. Část těchto osob také hledá útočiště v neobývaných a opuštěných objektech nebo přebývají v improvizovaných přístřeších,“ popisuje mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

Mění se věk bezdomovců

Počet lidí bez domova ve Zlíně zůstává stabilní, je jich kolem šedesáti. Zarážející je jejich věkový posun.

„Zatímco ještě před pár lety platilo, že se jednalo převážně o muže starší padesáti let, dnes se mezi nimi vyskytují osoby s rokem narození 2005,“ říká Pavel Janík z městské policie. A dodává, že většinově se jedná spíše o muže, ale patří do této skupiny i ženy. Rozšiřuje se mezi nimi alkoholismus a drogová závislost.

Právě v zimě je městská policie nejčastěji volána k případům, kdy se bezdomovci vyskytují v prostorách bytových domů, bankomatů nebo jiných veřejných míst.

Ilustrační foto
Zlínský kraj má nové jízdní řády. Co všechno se od 3. března změní?

„V případě drogově závislých pak řešíme krádeže, kterých se dopouštějí v obchodech, aby mohli odcizené zboží pod cenou prodat a takto získané prostředky utratit za drogy. Výjimkou nebývají potyčky, ke kterým mezi nimi dochází. Samostatnou kapitolou je pak porušování předpisů, které zakazují nebo omezují konzumaci alkoholických nápojů, případy intoxikace alkoholem a s tím související zdravotní indispozice,“ pokračuje mluvčí městské policie ve Zlíně.

Zatěžuje to tedy záchrannou službu a zdravotnická zařízení, ať už nemocnice nebo záchytnou stanici.

K případům vyjíždí strážníci každý den. Řeší je jak na základě přijatých oznámení, tak v rámci běžných kontrol.

„Dlouhodobě také spolupracujeme s Odborem sociálních věcí Magistrátu města Zlína, kdy se kurátoři pro dospělé snaží s těmito lidmi pracovat. Nabízejí jim pomoc při řešení životních situací a mohou jim pomoci při návratu k běžnému životu. Pomáhat se ale dá jen tomu, kdo o takovou pomoc stojí, má zájem změnit svou nepříznivou situaci a spolupracuje,“ konstatoval mluvčí strážníků Pavel Janík.

Odebrání alkoholu bývá jediná možnost

V případě přestupku mohou strážníci uložit maximálně pokutu.

„Ta ovšem může mít reálný dopad pouze na toho, kdo není trvale bez prostředků a je vlastníkem nějakého majetku,“ podotýká Janík.

Autobusové nádraží ve Zlíně, únor 2024.
Ostudy Zlína, 2. díl: Autobusové nádraží je terčem kritiky dlouhodobě

V případě bezdomovců se většinou jedná o lidi nemajetné, kteří pokutu nezaplatí a ani exekutor nic nezmůže. V okamžiku, když strážníci bezdomovce přistihnou například při pití alkoholu tam, kde je to zakázáno, nápoj jim odeberou.

„Je smutné, že tento postup je v dnešní době stále jediným účinným nástrojem, jak vynutit alespoň dílčí respektování nastavených pravidel,“ uzavřel problematiku Pavel Janík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Policisté ze Zlína zachraňují pohřešovaného seniora z uzamčené dílny

Zdroj: Policie ČR