V pátém díle jsme se zaměřili na Velké kino, které bylo dříve chloubou Zlína. Dnes však funkcionalistická budova, která patří mezi dominanty náměstí Práce, v podstatě zeje prázdnotou. Vchod do kina je obehnán mobilním plotem a na vstupních dveřích visí informace, že je kino od 1. března 2016 z havarijních důvodů uzavřeno.


Nahrává se anketa ...

Stav kina je terčem kritiky Zlíňanů především v době konání tradičního filmového festivalu, během něhož se pravidelně odhalují hvězdy na chodníku slávy, který se nachází přímo u vstupu do kina.

Bezdomovců ve Zlíně neubývá, nejmladšímu je 19 let.
Ostudy Zlína, 3. díl: Bezdomovců ve městě neubývá, nejmladšímu je 19 let

„Chodník slávy před chátrajícím kinem je prostě ostuda Zlína. Říkám to každý rok a budu to říkat, dokud se kino konečně neopraví,“ komentoval Zlíňan Libor Polášek.

Narušená statika budovy

Památkově chráněné Velké kino nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Podle posudku z roku 2016 má však kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí. Od té doby je uzavřeno a čeká na rekonstrukci.

Autobusové nádraží ve Zlíně, únor 2024.
Ostudy Zlína, 2. díl: Autobusové nádraží je terčem kritiky dlouhodobě

Před samotnou přestavbou, o které se ve Zlíně léta hovoří, projde Velké kino v brzké době zátěžovou zkouškou. Test ukáže, jaké skutečné zatížení unese stávající konstrukce kina. Podle toho bude následně navrženo konkrétní řešení pro plánovanou modernizaci.

Vizualizace budoucího kina:

Na Velkém kině je kromě jiného unikátní také jeho nosná konstrukce, která měří přes třicet metrů a nepodpírá ji žádný sloup. Zatěžkávací zkouška se bude týkat právě nosníků, na kterých leží střecha.

„Potřebujeme zjistit hodnoty, které není možné zjistit výpočty. Na dnešní normové hodnoty zatížení konstrukce nevyjde, ale díky změření reálného zatížení, které je konstrukce schopna unést, můžeme nadimenzovat návrh,“ vysvětlil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Velké kino ve Zlíně; červenec 2023
Velké kino ve Zlíně bude chátrat nejméně další tři roky. Dříve se opravy nedočká

Interiér Velkého kina tak v uplynulých měsících doznal několika změn. V prostoru, který byl dříve hledištěm, jsou nyní dvě díry, v nichž jsou betonové patky. Pryč je také část podhledu, který zakrýval nosnou konstrukci.

Už v architektonické soutěži je navržena podpora velkých vazníků „supervazníkem“, který je na střeše kina a každý stávající vazník uprostřed vynese.

„Tento vazník budeme simulovat sloupy, které se umístí doprostřed kina. Pro ty musely být vytvořeny základy. Jakmile se vytvoří tento statický model, budou se jednotlivé stávají vazníky postupně zatěžovat vodou a bude se měřit jejich průhyb,“ popsal průběh zkoušky Tomáš Melzer.

Takto má vypadat Velké kino ve Zlíně po rekonstrukci.
Velké kino, obchvat či zimák? Zlínští radní představili priority na příští roky

Výsledky zátěžové zkoušky pak budou zahrnuty do statického modelu, na základě kterého bude možné navrhnout konkrétní řešení pro stavbu.

„Co to bude reálně znamenat bude jasné právě až dle výsledků zátěžové zkoušky,“ dodal mluvčí.

Samotné stavební práce mohou začít až po dokončení dokumentace pro provedení stavby a výběrovém řízení na zhotovitele.

Termín zahájení prací není definitivní

„V případě, že Rada města Zlína vyčlení finanční prostředky na rekonstrukci Velkého kina, tak předpokládaný termín zahájení prací je pak na začátku roku 2026,“ doplnil mluvčí.

Tento termín však není definitivní.

„Rozhodnutí v daný čas o vyčlenění financí bude záležet i na možnostech a výši externího financování, o kterém jednáme,“ vysvětlil Melzer.

Trinity Bank Aréna Luďka Čajky ve Zlíně.
Ostudy Zlína, 4. díl: Chátrající zimní stadion

Samotné stavební práce pak potrvají zhruba rok. Celá plánovaná proměna Velkého kina by podle posledních odhadů měla vyjít na zhruba 440 milionů korun.

S proměnou kina na víceúčelový moderní sál souhlasí i památkáři. Přítomni by měli nejspíš být i při zátěžové zkoušce.

„V rámci zatěžkávací zkoušky nosné konstrukce Velkého kina ve Zlíně je pro nás zásadní odborné zhodnocení celého procesu, naši přítomnost na procesu předpokládáme, další bližší informace v tuto chvíli nemáme,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži Petra Zelinková.

Ostudy Zlína, 1.díl: Bývalá budova soudu v centru města chátrá
Ostudy Zlína, 1. díl: Budově bývalého soudu v centru Zlína hrozí demolice

O kině

Budovu Velkého kina nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Architektem funkcionalistické stavby v centru Zlína byl František Lýdie Gahura. Od roku 1961 se tam každoročně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. V roce 2001 bylo kino prohlášeno za kulturní památku. Od roku 2006 je před kinem chodník slávy, který se každoročně rozšiřuje o nové hvězdy. Podle posudku z roku 2016 má kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí. Uzavřeno je od března 2016.