Osud malenovických výtvarníků, kteří mají uvolnit městské prostory pro potřeby mateřské školky, tak nadále zůstává nejistý.

Mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková informaci potvrdila. „K jednání se zástupci vedení města Zlína došlo před deseti dny. Tehdy jsme byli o této záležitosti fakticky poprvé informováni. Na základě této schůzky hledáme v současné době řešení,“ naznačila v pondělí Dvorníková.

Snahu jednat se zástupci kraje však již dříve několikrát iniciovala náměstkyně zlínského primátora Alena Zubalíková (TOP 09–S), která má školství ve Zlíně na starosti. Její výzva však byla navzdory prohlášení mluvčí kraje podle ní dlouho přehlížena.

„Do jednání jsme šli s nabídkou výpůjčky svého pozemku, na němž by zřizovatel nechal umístit mobilní buňky, v nichž by vznikly dvě třídy mateřské školy. Díky tomuto řešení by ZUŠ mohla zůstat v dosavadních prostorách, které jí zdarma poskytuje město. Magistrát by se tak dočkal nových míst ve školce, která potřebuje,“ osvětlila Zubalíková.

K jejímu překvapení však zástupci krajského úřadu tento návrh prý vůbec nevyslechli, a jak již bylo řečeno, nepřišli ani s vlastní variantou řešení. Přitom jim zástupci města chtěli aspoň částečně vyjít vstříc, když přehodnotili původní záměr, podle něhož měly být buňky určeny výtvarníkům.

Existuje petice na webu i na papíru

Poněkud macešský přístup krajského úřadu tak i nadále přidělává vrásky na čele ředitele malenovické ZUŠ Ivana Dřínovského, i když se pokouší apelovat na zlínské zastupitele stejně jako na radní. „Jednání sice proběhla, zatím ale nebyl vyřčen žádný závěr. Vypadá to, že se budou i nadále radit. Takže by bylo předčasné předjímat, co bude následovat,“ konstatoval ředitel.

Kromě toho připomněl také existenci petice za zachování ZUŠ ve stávajících prostorách. „Probíhá jak na internetu, kde měla v neděli na 350 podpisů, tak v papírové podobě ve Zlíně-Malenovicích,“ dodal Dřínovský s tím, že na webu je k dispozici k této problematice také diskusní fórum. Diskutéři se v něm nejčastěji podivují nad jednáním města Zlína a apelují na radní, aby uměleckou školu zachovali ve stávajících a zavedených prostorách.

„Dcera navštěvuje výtvarný obor na ZUŠ Malenovice a určitě by ráda pokračovala dál. Určitě je možné najít jiné prostory a dětem nechat tyto, pro výtvarnou výchovu vyhovující,“ míní například jedna z maminek.

Zástupci města se však již dříve bránili, že tento přesun na úkor krajem zřizované školy je pro ně finančně nejméně náročný. Bývalý vedoucí výtvarného oboru a ředitel ZUŠ Jiří Pekárek však připomněl, že základní umělecké školy byly stejně jako mateřské a základní školy dříve spravovány magistrátem.

„Teprve později přešly pod správu krajů. Město tehdy se školou podepsalo smlouvu o pronájmu a nikdy nebyly při jednáních s magistrátem problémy,“ uzavřel Pekárek.