Velmi nestandardní instrukce před zahájením soudního líčení.

Lidé v davu horečně prohledávají kapsy, kabelky i brašny a jeden přes druhého před justičními strážci mávají s lístky označenými číslem a datem 3. 3. 2014. Datem, které se zapíše do dějin stejně jako to přesně před osmnácti měsíci, kdy 3. září 2012 v Česku vypukla takzvaná metanolová aféra, která do dneška stála život na pět desítek lidí.

V pondělí ji v hlavním líčení začal projednávat krajský soud ve Zlíně. Už samotný fakt, že novináři potřebovali „vstupenky", aby se do soudní síně vůbec dostali, jasně napovídal, že jde skutečně o velkou věc. A to po všech stránkách.

„Veřejnost může vstoupit do jednací místnosti," ozvalo se z reproduktoru nad vstupními dveřmi, za nimiž už několik minut seděla desítka obžalovaných s obhájci, soudce i státní zástupce a několik členů vězeňské stráže.

Veřejnost a novináři se po jednom dostávají dovnitř a usedají na místa, jejichž počet musel být pro očekávaný velký zájem o tento proces rozšířen. Roj kamer a fotoaparátů směřoval už od prvních okamžiků převážně k lavicím obžalovaných.

Zachytávaly obrazy deseti vesměs kamenných tváří mužů, o nichž soud rozhodne zda a do jaké míry se podíleli na výrobě a distribuci metanolové směsi, jež stála život desítky lidí a další desítky si ponesou trvalé následky.

Překvapivě si obžalovaní nechali své emoce pro sebe i v momentě, kdy státní zástupce Roman Kafka v rámci úvodního čtení obžaloby vyslovil jedno za druhým jména těch, které metanol zabil, a těch, kteří měli to štěstí, že přežili, ale s trvalými následky.

Ty dlouhé minuty plné jmen a následků jako by zdůraznily vážnost kauzy a daly jí více tvář. Dosud se o obětech metanolu hovořilo jen v číslech.

„Metanolová aféra má již padesátou oběť," zaznívalo uplynulou sobotu z médií poté, co po požití jedovaté směsi zemřel v pátek osmapadesátiletý muž ze Žďárska. V pondělí v soudní síni ale „ta čísla" dostala konkrétní jména.

A další jména, která zůstala nevyřčena těch, kteří se musejí vyrovnávat se ztrátou blízkých.

Pozůstalí a poškození nikdy nezapomenou, o to víc bylo překvapující, že obžalovaní, kteří v pondělí před senátem krajského soudu ve Zlíně vypovídali, paměť částečně ztratili, když si nebyli schopni například vzpomenout, kdy a jak dlouho byli s přítelkyní před osmnácti měsíci na dovolené v Chorvatsku.

Tedy v době, kdy jedovatá směs začala v České republice zabíjet.

Ztracená paměť

Člověk se až musel ptát, jak je možné některé důležité věci či události, a ne tak dávné, zapomenout. V jednu chvíli se nad tím pozastavil i sám soudce Radomír Koudela.

„Jsou to zásadní okamžiky, které vás budou provázet celý život," poznamenal předseda senátu na adresu obžalovaného Aleše Svobody, který při své výpovědi jen s obtížemi a za pomoci samotného soudce i státního zástupce vyplňoval velké mezery v paměti.

Kdo by čekal, že po dobu více než pěti hodin, po které první stání trvalo, byla v soudní síni atmosféra napjatá, nervozní a „hustá" tak, že by se dala krájet mýlil by se. I přes závažnost probíraného případu zůstaly emoce zkroceny.

Těžko odhadnout, bude-li to tak i dál.  Pondělní jednání byl totiž jen začátek. Soud, obžalované i žalobce čeká dalších nejméně čtyřicet jednacích dní, v jejichž závěru by měla být jasná odpověď na otázku, jak a proč se dostala jedovatá směs mezi lidi.

POZNÁMKA TOMÁŠE HYÁNKA

Je to jako zjišťovat čistotu vody čichem

Dva momenty mne včera při prvním dni hlavního líčení ve zlínské hlavní větvi metanolové kauzy zaujaly. Ten první byl, když jeden z obžalovaných ve své výpovědi tvrdil, že kvalitu alkoholu, který prodával a distribuoval dál, kontroloval čichem. Tak tomu říkám opravdu „důsledná kontrola".

Zvlášť taková vodka se musela tímto způsobem kontrolovat velmi dobře. Ale proč ty kontroly nějak přehánět. Jak také včera zaznělo u soudu „bylo to levné a to bylo hlavní". Jenže ono to i zabíjelo.

A tím se dostávám ke druhému momentu. Tím bylo čtení jmen těch, kterým se metanolová kauza stala osudnou. Musím přiznat, že když státní zástupce Roman Kafka začal číst jedno jméno za druhým, okamžitě mi to připomnělo první roky po tragickém 11. září 2001.

Vždy ve výročí teroristických útoků na místě zřícených dvojčat v New Yorku také dlouhé hodiny předčítali jména těch, kteří zde zemřeli. Samozřejmě srovnávám nesrovnatelné, ale jisté je to, že každá ztráta životů, k níž nemuselo dojít, je tragická sama o sobě.

Nezbývá než věřit, že zlínský soud se ve spletité metanolové kauze dobere jmen viníků a spravedlivě je potrestá. A tragédie, jakou aféra zavinila, se již nebudou opakovat.

Zdravotní rizika při požití metanolu Otrava metanolem se projeví už po několika hodinách, a to mírně zrychleným vnímáním okolí, bolestí hlavy, ospalostí a toxickou bolestí břicha. Hlavním rizikem při intoxikaci metanolem je metabolická acidóza. Je způsobena hromaděním kyseliny mravenčí a v pozdější fázi také kyseliny mléčné. Dochází k útlumu centrálního nervového systému. Poškozuje se sítnice, může dojít k trvalé úplné slepotě. Důvodem častého poškození sítnice je pravděpodobně fakt, že (vyjma jater) k odbourávání metanolu na jeho jedovaté produkty dochází mimo jiné v sítnici. K časným příznakům otravy patří opilost a ospalost. Po 8 až 36 hodinách se přidávají bolesti hlavy, závratě, kóma, případně křeče. Zornice jsou roztažené, s pomalou nebo žádnou reakcí na světlo. Zrak je zhoršený nebo rozmazaný, může zůstat na úrovni vnímání světla nebo může nastat úplná slepota. V akutní fázi je běžné překrvení čočky. Běžně se vyskytují bolesti břicha, občas akutní pankreatitida. První pomoc při intoxikaci metanolem je vypít dvě deci kvalitního 40 % alkoholu (např. vodka) a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.Ethylalkohol totiž zpomalí rozklad metanolu a vytvoří prostor pro lékařský zásah. zdroj: Wikipedia