Stávající dopravní autobusový terminál změní podobu i rozměry a maličko se posune směrem do středu náměstí. Úpravy se dočkají i přilehlá místa.

„Zejména autobusy jedoucí ve směru od Zlína, které zajíždějí na zastávku přímo v prostoru náměstí, musejí při vyjíždění z něj a jízdě zpátky ve směru na krajské město, Lukov či třeba Vítovou najíždět až do protisměru hlavní frekventované silnice. Tím se stávají dopravní překážkou a na chvíli provoz blokují. Mnohdy vznikají nebezpečné situace. Hrozí riziko srážek,“ přiblížil situaci starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

ZÁLEŽÍ NA DOTACI

Úpravy stanice by problém měly vyřešit. Obec proto nyní zpracovává žádost o dotaci z evropských peněz z programu určeného na výstavbu a modernizaci přestupních terminálů. Rozhodnutí, zda uspěli, či ne, se dozvědí až v příštím roce.

„Původně jsme plánovali rekonstrukci celého náměstí, ale na jeho revitalizaci už nejsou vypisovány dotační programy. Rozhodli jsme se proto využít možnosti programu na modernizaci přestupních terminálů. Pokud uspějeme, uvolnili bychom z naší městské kasy další peníze a zároveň s úpravou terminálu bychom se pustili i do opravy náměstí,“ zdůraznil fryštácký starosta.

Ty pak přinesou opravu chodníků či třeba parkovacích míst. Plánuje se také nový povrch dlažby z kostek. I když se dlažební kostky hůře udržují, v novém projektu se s nimi počítá. Ve Fryštáku by je chtěli na místě nechat kvůli historickému rázu města.

„VYBEREME VHODNÝ TYP AUTOBUSU“

Oldřich Holubář, ředitel dopravní společnosti ČSAD Vsetín, plánovaným úpravám terminálu fandí. Hlavně kvůli bezpečnosti a plynulosti hromadné dopravy.

„Je pravda, že otáčení autobusu při vyjíždění ze zastávky a zařazení do pruhu hlavního silničního tahu jsou na manévrování složité. Autobus zabere moc místa. Pokud město bude mít zájem, jsme ochotni při zpracování projektu spolupracovat. Nebráníme se ani přizpůsobení situaci výběrem vhodného typu autobusu,“ konstatoval.

Bezpečnější situaci v centru města uvítá například i šofér Jan Melichárek z Holešova, který přes Fryšták jezdí denně do práce do Zlína.

„Autobus opravdu na chvíli zbrzdí dopravu. Já si dávám pozor, ale stačí, aby si řidič auta hrál třeba s mobilem a nevěnoval se plně řízení… Nechci raději ani domyslet, co by se mohlo stát,“ vyjádřil se k tématu Jan Melichárek.