Hladina Fryštácké přehrady už klesla o více než metr, dále se odpouští i nádrž Bystřička

Zvýšení hladiny řek se prý ale lidé v regionu obávat nemusejí. Povodí Moravy už totiž v minulém týdnu začalo odpouštět většinu vodních nádrží v regionu, a tím vznikl zásobní prostor na vodu z rychle tajícího sněhu.

Stav vody kontrolují hrázní každý den

Týká se to i zdroje pitné vody pro město Zlín, Slušovické přehrady. Tam klesla hladina přibližně o metr. Tamnímu hráznému tak přibylo několik dalších povinností navíc.

„Denně kontroluji přítok, odtok, kótu hladiny, teplotu, dešťové a sněhové srážky, sílu ledu. Jednou týdně pak zjišťuji průsaky, sondy, majáky, tlakoměrné vrty. Údaje pak hned odesílám na dispečink do Brna,“ vysvětlil už v minulosti hrázný Ladislav Bursa. Dodal, že tam informace rychle zpracují a na jejich základě mu pošlou pokyny k práci s přehradou. „Nejvíce zatím klesly hladiny na vodních dílech Karolinka, kde se snížila hladina asi o tři metry, a na Fryštáku, kde jen ze čtvrtka na pátek klesla o pět centimetrů,“ sdělil vedoucí útvaru mezinárodních vztahů a marketingu Povodí Moravy Pavel Bíza.

Zmínil, že snižování hladiny dál pokračuje na přehradě Bystřička. Tam se denně upouštějí asi dva centimetry. Za sekundu tak z nádrže odteče asi šest set šedesát litrů, což není nijak závratná hodnota. Kapacita odtokových rour je mnohonásobně vyšší.

S nenadálými oblevami se počítá

K prvním odpouštěním přehrad v kraji dochází už začátkem zimy z toho důvodu, aby se předešlo právě rychlým povodním způsobeným citelným oteplením. „To je dané v manipulačním řádu. Je to právě rezerva pro případ, že by na jaře sníh rychle roztál,“ zmínil Bíza. Dodal, že například u Fryštácké přehrady je z preventivních důvodů úroveň hladiny v zimě asi o metr níž než v létě.

„Obecně se nádrže předpouští na asi třicet procent zásoby vody ve sněhu. Na některých nádržích potom až padesát procent s ohledem na aktuální situaci,“ zmínil Bíza. Samozřejmě musejí být zachovány ostatní funkce nádrže, například odběry vody. „U vodárenských nádrží, jako je například ta slušovická, se proto postupuje opatrněji s ohledem na opětovné naplnění,“ vysvětlil.

V současné době jsou v zásobních prostorech nádrží v kraji podle něj uvolněny objemy odpovídající třiceti až devadesáti procentům aktuálních zásob vody ve sněhu.

Tento sníh by měl ale podle meteorologů během víkendu stačit roztát. „V sobotu a neděli očekáváme ve Zlínském kraji teploty mezi pěti až sedmi stupni Celsia. V sobotu navíc i dešťové srážky, což přispěje k rychlému roztátí většiny sněhu,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Zlínský deník na FacebookuZlínský deník na Twitteru