Zahájení lázeňské sezony odstartuje v Luhačovicích v pátek a potrvá až do neděle.

Už v pátek dopoledne vypukne otevírání pramenů putováním žáků luhačovické základní školy za historickými osobnostmi.

„Děti při něm budou oblečeny v dobových kostýmech. Ty budou odkazovat k významným lidem, kteří se zapsali do dějin našeho města. V ulicích Luhačovic tak bude možno narazit na Bedřicha Smetanu, Leoše Janáčka nebo Dušana Jurkoviče,“ osvětlila ředitelka Kulturního domu Elektra Luhačovice Hana Slováková.

Návratu do historie bude z velké části věnován i sobotní program. „Stejně jako v pátek ožijí historické osobnosti zdejších lázní. K nim se navíc přidají historická kola nebo vozidla. Po celý den pak bude na nábřeží probíhat jarmark,“ sdělila Slováková.

Zájem podle ní jistě bude i o secesní fotoateliér. „Jeho návštěvníci se v něm mohou nechat vyfotit v secesním kostýmu a obrázek si pak odnést domů,“ vysvětlila.

Právě na sobotní atmosféru doby před více než sto lety se velmi těší i starosta Luhačovic František Hubáček. „Bývá to vždy nesmírně zajímavé a natolik autentické, že si člověk opravdu připadá, jako by se vrátil v čase,“ svěřil se starosta.

Vrcholem sobotního programu by pak podle něj měl být večerní koncert bratří Ebenů. „Nehrávají v regionu příliš často, což je škoda. Jejich chytrý humor je mi totiž velmi sympatický,“ poznamenal Hubáček.

Nedělní náplň oslav začne o půl deváté slavnostní mší svatou. Od 10 hodin pak vyjde oblíbený krojovaný průvod s knězem k jednotlivým pramenům, které budou následně vysvěceny. „Trasa povede jako obvykle od pramene Svatého Josefa přes Ottovku až ke kapli svaté Alžběty,“ vyjmenovala Slováková s tím, že u každého zastavení čeká účastníky průvodu folklorní vystoupení.

Velkým oživením víkendu v Luhačovicích by pak měla být i výstava liturgických předmětů a bohoslužebných textilií v kostele Svaté Rodiny. „Zajímavá jsou především bohoslužebná roucha, která v průběhu staletí sice podléhala módě, ale církevní pravidla příliš kreativitě nepřála. O to větší pozornost byla věnována krajkám, výšivkám a dalším textilním technikám,“ objasnila Slováková.

Pořadatelé otevírání pramenů znovu očekávají davy návštěvníků. „Když se tato dávná tradice v osmdesátých letech minulého století obnovovala, účastnilo se jí jen pár nadšenců. Dnes přijíždějí do Luhačovic stovky lidí jenom kvůli ní,“ zavzpomínal starosta Hubáček.

Ve společnosti Lázně Luhačovice, která je jedním ze spoluorganizátorů akce, podle jejího generálního ředitele Josefa Krůžely značný zájem o ubytování na příští víkend skutečně registrují. „Lidí přijede hodně a nepochybně si řada z nich nenechá slavnostní událost ujít,“ informoval Krůžela.

Do Luhačovic se chystá vypravit i Jana Fialová. „Jezdívám na zahajování sezony už několik let. Vždy se výborně pobavím a věřím, že tomu bude tak i letos. Snad nic důležitého nepropásnu,“ zadoufala Fialová.