Do sběrných boxů lze přinést květináče z měkkého i tvrdého plastu, funkční i rozbité. Lidé je většinou najdou v prodejní sekci květináčů. „Další sběrná místa brzy přibydou. Náš nápad totiž nadchl všechny, komu jsme jej představili,“ popisuje Lenka Novotná, spolumajitelka rodinné firmy Plastia z Nového Veselí, která myšlenku na recyklaci nepotřebných květináčů ve spolupráci se Zlínským krajem zhmotnila ve skutečnost. Do konce příštího roku chce sběrné boxy rozmístit po celé republice.

„Projekt je myšlenkově spjat s naším odborem životního prostředí a zemědělství a současně příležitostí, jak snížit produkci plastových odpadů, dát pokračování života nevyužitým výrobkům a zajistit skutečnou recyklaci plastového odpadu, který stále více zatěžuje naše obce. Ačkoliv projekt běží jen krátce, je zřejmé, že lidé tuto službu využívají a boxy se skutečně průběžně plní,“ doplnila Hana Ančincová, statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje, která má oblast životního prostředí na starosti.

Hezké a funkční se znovu použijí

Ze žlutých kontejnerů na plast končí květináče většinou přímo ve spalovně.

„My je přebereme, hezké a funkční věnujeme například do domovů pro seniory, škol nebo azylových domů. Rozbité podrtíme a vyrobíme z nich nové,“ vysvětlila Novotná.

Na Moravě už potvrdili zájem o nepoškozené květináče například Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Útulek věcí a re-use centrum v Jihlavě, Základní škola Nížkov, Centrum sociální a podpůrné péče a dobrovolníci nemocnice Jihlava včetně nemocnice samotné.

Kromě dalších sedmi sběrných míst v Jihomoravském kraji funguje také swap, tedy výměnný bazar v Praze.

Sběrná místa ve Zlínském kraji:

OBI Zlín – Malenovice, Centro Zlín, tř. 3. května 1170, Zlín
UNI HOBBY Market Staré Město, Východní 2189, Staré Město
UNI HOBBY Market Valašské Meziříčí, Masarykova 878, Valašské Meziříčí
UNI HOBBY Market Zlín, Tř. Tomáše Bati 399, Zlín
Zahradní centrum Valašské Meziříčí, Bynina 212, Valašské Meziříčí