Bioplynovou stanici (BPS) chce firma Biosolar Otrokovice podle dostupných informací začít stavět už v září 2008, dokončena by měla být přibližně v květnu 2009. „Pozemek se nachází v blízkosti teplárny, v ulici Objízdná, nedaleko kruhového objezdu,“ přiblížil mluvčí Otrokovic Milan Plesar.

Výroba je zjednodušeně řečeno založena na kvašení kukuřičné siláže a prasečí a hovězí kejdy bez přístupu kyslíku. Ročně by otrokovická BPS v nepřetržitém provozu měla vyrobit přes deset milionů metrů krychlových bioplynu a 55 tisíc tun hnojiva.

Průjezdnost nákladních aut se opět zvýší

Zdrojem surovin pro stanici bude zejména Kroměřížsko, přepravní vzdálenost tak bude činit zhruba třicet kilometrů. Do Otrokovic by tudíž kvůli BPS mělo přijíždět více nákladních automobilů než doposud. Denně se jedná o asi dvacet vozů. Otrokovičtí radní se však dopadů ze zvýšené dopravy a zhoršení stavu ovzduší neobávají. „Otrokovice jsou průmyslové město. Firem je tu spousta. Nedokážeme zatím posoudit, zda bude stanice škodit nebo ne. Pokud investor splní zákonné podmínky, bude mu umožněno stavět,“ poznamenal Plesar.

Otrokovičtí o BPS zatím nevědí, předem ji však odmítají

Již nyní má stanice v Otrokovicích řada odpůrců. „Absolutně s tím nesouhlasím. Otrokovice jsou zaneřáděné smradem a hlukem. Prašnost je už tak dost vysoká. Je tady hluk z teplárky a betonárky. Cokoli se tady postaví, zvyšuje průjezdnost dodávek a náklaďáků,“ postěžovala si například Ludmila Kršková, která bydlí na Moravní ulici poblíž průmyslového areálu.

Otrokovická radnice hodlá názory svých občanů vyslechnout a zohlednit je při dalším posuzování záměru. „Nebráníme se diskusi s obyvatelstvem i případnému vysvětlení celé problematiky,“ podotkla místostarostka Libuše Škrabolová.

Investor projektu se zatím nevyjádřil

Zlínskému deníku se doposud vyjádření společnosti Biosolar Otrokovice získat nepodařilo. Podle informací krajského úřadu zpracovával oznámení záměru Jaromír Pokoj z brněnské firmy TOP-ENVI Tech, s.r.o. Ten se však k výstavbě BPS vyjadřovat nechtěl a předal kontakt na hlavního inženýra projektu Jana Drbošala z brněnské společnosti Tenza, a.s. Ani ten ovšem žádné informace o BPS nechtěl poskytnout a odkázal redakci na jednatele společnosti Biosolar Otrokovice, s.r.o. Josefa Renče. Ten však několik dní nebyl dostupný na mobilním telefonu, na e-mailový dotaz reagoval tím, že odpoví do konce posledního květnového týdne.

Stačí dodržet normy

Samotné bioplynové stanice prý nemusejí životní prostředí nijak zvláště zatěžovat. Alespoň to tvrdí vedoucí programu Energie Hnutí Duha Martin Mikeska. „Strach ze zápachu a odpadu z bioplynových stanic, takzvaného digestátu, vyvolalo několik špatných projektů, které bohužel vrhly špatné světlo na celý sektor,“ poznamenal.

Podle něj se totiž vzniku obou problémů dá předejít při povolovacím procesu stavby, úředníci jen musejí dbát na dodržení platných předpisů. „Na druhou stranu je ale potřeba, aby se řídili skutečně jen platnými předpisy a ne aby z neznalosti a strachu házeli provozovatelům klacky pod nohy,“ konstatoval.

Problémem v případě povolování obnovitelných zdrojů podle Mikesky často bývá neznalost úředníků: setkávají se s nimi poprvé, chybí jim přitom základní znalosti a rozhodování dominuje strach. „Vyřešila by to jednotná metodika, která by zefektivnila a zjednodušila povolovací procesy pro větrné a sluneční elektrárny nebo bioplynové stanice ku spokojenosti všech,“ navrhnul.