Hlavním důvodem, proč v Otrokovicích přibude zařízení měřící rychlost, je podle místní radnice především bezpečnost chodců a zklidnění dopravy. Jde o první radar tohoto druhu ve městě.

Vizualizace možné podoby Zlína a architektka Monika Zvonková.
Zlín byl vždy o krok napřed. Proč by tedy nemohl mít nejvyšší budovu v Česku?

Šoféry, přijíždějící do Kvítkovic po tzv. staré malenovské, upozorňují na jejich aktuální rychlost ukazatele umístěné ze směru od Napajedel i Malenovic. Přesto řada řidičů povolenou rychlost nerespektuje, na což si stěžuje velká část místních obyvatel.

„Vzhledem k tomu, že se dosavadní opatření míjela účinkem, rozhodli jsme se ukazatel rychlosti nahradit radarem,“ potvrdila pořízení radaru starostka Otrokovic Hana Večerková.

Na řidiče porušující předpisy bude od března v Luhačovicích dohlížet kamera
Na řidiče porušující předpisy bude od března v Luhačovicích dohlížet kamera

Podle jejich slov je to jediný způsob, který skutečně přiměje řidiče zpomalit a dodržovat předpisy. Vedení města věří, že se to projeví na bezpečnosti účastníků silničního provozu i na pocitu většího bezpečí a pohody života zdejších obyvatel.

„Rychle projíždějící auta totiž kromě bezpečnostního rizika představují i větší hlukovou zátěž, na kterou si lidé bydlící v bezprostřední blízkosti silnice také stěžovali,“ připomněla Hana Večerková.

Kde přesně bude radar měřit rychlost?

Radar bude nainstalovaný v ulici Bří Mrštíků v Kvítkovicích. „Snímat bude jak řidiče přijíždějící ve směru od Napajedel, tak i auta směřující z opačné strany, tedy od Malenovic,“ doplnila Renáta Krystyníková, vedoucí odboru dopravně správního.

Měření okamžité a úsekové rychlosti znamená, že systém vyhodnocuje průměrnou rychlost do vzdálenosti až 100 metrů pomocí neinvazivního radarového senzoru a porovnává ji s nejvyšší povolenou rychlostí.

Ilustrační foto
Zlínský kraj má nové jízdní řády. Co všechno se od 3. března změní?

Investice za zhruba 1,5 milionu korun zahrnuje kromě samotných radarů také software na vyhodnocování přestupků. Systém pak bude spravovat otrokovická městská policie a samotné přestupky bude řešit odbor dopravně správní.

Měření se řidiči nevyhnou, dokonce ani v noci

Záznamy rychle jedoucích vozidel budou přenášeny na server přestupkového systému prostřednictvím sítě mobilního operátora. Podle vedoucího odboru investic Erika Štábla radar umožní zaznamenat přestupek i tehdy, pokud auto předjíždí či z jiného důvodu nejede v pravém pruhu.

„Tato funkce umožňuje eliminovat nebezpečnou snahu řidičů vyhnout se změření objížděním detekčních míst, která jsou přes celou vozovku,“ popsal Erik Štábl.

Vizualizace budoucí podoby parkovacího domu v ulici Antonínova ve Zlíně.
Ve Zlíně vznikne nový parkovací dům. Město vypsalo veřejnou zakázku

Radar bude instalován na sloup veřejného osvětlení, ze kterého bude i napájen s využitím akumulátorů. To umožní snímat rychlost řidičů v kteroukoliv denní či noční hodinu.

K instalaci radaru by mělo dojít v následujících dvou měsících, poté bude uveden do zkušebního provozu. Pokud bude vše v pořádku, rozjede se naostro. V Otrokovicích půjde o zcela první zařízení tohoto druhu. Pravděpodobně ale ne poslední.

„Pokud se ukáže, že je radar skutečně jedinou možností, jak přimět řidiče k dodržování silničních pravidel a přispět k bezpečnosti a zklidnění provozu, budeme se bavit o dalších místech, které by si zasloužily pozornost. Nepřiměřeně rychle se vozidla pohybují například v ulici Nadjezd a nebo na třídě Tomáše Bati,“ naznačila další možná místa pro umístění radarů starostka Otrokovic Hana Večerková.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Království slivovice. Tady vzniká pověstná pálenka Rudolf Jelínek

Zdroj: Deník/Dominik Pohludka