Otrokovická radnice napadá podle ní neplatná usnesení valných hromad společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Zlín v předchozích letech, na nichž byl umožněn prodej části podniku a pronájem infrastruktury firmě ze skupiny Veolia, jež nyní cenu vody stanovuje.

Ve prospěch Otrokovic

Při všech stáních dal Krajský soud v Brně Otrokovicím za pravdu, firma VAK se však už proti většině z nich odvolala k Vrchnímu soudu do Olomouce. V jednom případě dopadlo řízení opět ve prospěch Otrokovic, další čtyři se mají projednávat v červnu. Otrokovice se vzdát rozhodně nehodlají.

Hlavními akcionáři VAKu byli po privatizaci od roku 1993 města a obce regionu. V představenstvu a dozorčí radě společnosti stáli představitelé obcí. Někteří z nich však své podíly prodali Veolii. Jiní je chtěli převést Otrokovicím, aby tak zabránili většinovému podílu Veolie ve společnosti VAK. To se jim však kvůli přehlasování nepodařilo. Některé obce tedy svůj akciový podíl stále vlastní. Stejně jako Otrokovice, které drží přibližně pět procent.

„Starostové při rozhodování o cenách vždy ctili princip solidarity. Po změně vlastnických práv ve společnosti však již rozhodování o cenách vodného a stočného solidární není a vedení Otrokovic to chápe jako úmyslný trest za snahu neumožnit vstup Veolie do společnosti,“ sdělila starostka Otrokovic Radoslava Matuszková.

Otrokovická radnice podala v minulých letech už několik žalob, aby soud určil neplatnost valných hromad včetně té, na níž bylo o prodeji části akcií držených obcemi společnosti Veolia rozhodnuto.

„Prohlašujeme, že kroky, které byly učiněny ve společnosti VAK, byly nestandardní, rozhodnutí bylo provedeno bez výběrového řízení a smluvní závazky nezajišťují samosprávám možnost rozhodovat o cenách vodného a stočného, což má přímý vliv na cenu v Otrokovicích,“ objasnila Matuszková.

Stočné dražší než na Olomoucku

Výslednou cenu vody tvoří součet cen za vodné a stočné. Vodné je pro všechny obyvatele regionu stejné a je na přibližně stejné úrovni jako u obyvatel jiných měst v republice.

Stočné v Otrokovicích je však podstatně vyšší. Pro srovnání, na Zlínsku za něj lidé platí 29,38 koruny, na Olomoucku 31,72, ale v Otrokovicích 39,50 koruny za kubík.

„Je pro mne nepřijatelný argument, že VAK musí Otrokovickým stanovit vyšší cenu proto, že jsme napojeni na soukromou čistírnu odpadních vod, jejíž provoz je drahý. Vždyť situace byla stejná i před rokem 2004 a přesto se běžně stanovovalo ve VAKu solidární stočné,“ dodala starostka.

Přestože si je město prý vědomo, že čistírna je využívána pouze asi z jedné čtvrtiny své kapacity, přičemž náklady na její provoz zůstávají na fixní úrovni, cenu stočného považuje za nepřiměřenou.

Brněnský krajský soud Otrokovicemi napadená usnesení šesti valných hromad stanovil za neplatná a současně přiznal městu Otrokovice náhradu nákladů na řízení. Společnost VAK se ale postupně odvolává k Vrchnímu soudu do Olomouce.

„Jedno odvolací řízení je ukončeno a vrchní soud v něm dal za pravdu krajskému soudu. Tudíž potvrdil, že valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace Zlín 3. prosince 2002, na níž neproběhl převod akcií ze strany devíti obcí na město Otrokovice, byla neplatná. Stejně tak odvolání člena představenstva VAKu Stanislava Mišáka,“ přiblížil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Větší podíl ve VAKu, ovlivnění ceny

Otrokovice v současnosti zastupují na valných hromadách VAKu obce Dešná, Lhota, Lukov, Machová, Oldřichovice, Podhradí, Pohořelice, Šanov a Zádveřice. Jejich akciový podíl však nevlastní.

Angyalossy dodal, že pokud trvají obce na svém původním záměru prodat akcie Otrokovicím, musela by se konat valná hromada znovu.

Otrokovice by tak mohly získat větší podíl ve společnosti VAK a cenu vody tím spíše ovlivnit.

„Je to velice složitý právní problém a neméně důležitá jsou soudní rozhodnutí ve věci dalších žalob na neplatnost valných hromad v dalších letech,“ reagovala Matuszková.

Pokud by však k této situaci někdy došlo, například starosta Machové František Václavík hodlá podíl obce Otrokovicím přenechat.

„Rozhodně nesouhlasím s tím, jak se zachází s cenou vody pro Otrokovice. Je to neseriózní, stojím při nich,“ uvedl Václavík.

Podobně uvažuje i starosta Lukova Jiří Jangot.

„Zisky, které má společnost z vodného a stočného, se vůbec neinvestují například do rekonstrukce,“ poznamenal Jangot. Převedení akcií by ale prý vedení obce zvažovalo.

Nynější hejtman Stanislav Mišák však už své členství v představenstvu zřejmě nezíská.

„Mám za to, že už vypršela lhůta, na kterou jsem byl zvolen,“ sdělil Mišák.

Další čtyři odvolací řízení, které Krajský soud v Brně postoupil Vrchnímu soudu v Olomouci, se budou projednávat najednou.

„S největší pravděpodobností v červnu,“ upřesnil mluvčí Angyalossy. I při nich otrokovická radnice věří, že uspěje.

Ve společnosti VAK je oprávněn hovořit v této záležitosti podle mluvčí Alexandry Hluštíkové pouze předseda představenstva Milan Soldán. Ten byl ve svém vyjádření stručný.

„Společnost Vodovody a kanalizace Zlín podala ve věci dovolání k Nejvyššímu soudu České republiky. Do jeho rozhodnutí není možné činit jakékoliv komentáře či závěry,“ sdělil Soldán.