Od takových strastí uleví zřejmě už v příštím roce lidem v Otrokovicích: zřídit tam totiž chtějí lékařskou pohotovostní službu. Město má na to v rozpočtu pro příští rok vyčleněnou částku tři miliony korun.

„Otrokovice jsou natolik velké město, že by si zasloužily mít vlastní pohotovostní službu. Když má člověk malé děti nebo starší rodiče, je pro něj obtížné a zdlouhavé, než se s nimi dopraví do zlínské nemocnice,“ řekl Deníku zastupitel a iniciátor projektu Ondřej Wilczynski.

Lékařskou pohotovost by rádi zřídili v budově tamní Městské polikliniky, kde by měla být zvlášť jak pro děti a dorost, tak pro dospělé.
Otevřeny by mohly být ve všední dny od 17 do 20 hodin, o víkendu pak od 10 do 18 hodin.

„Ve hře je zatím ještě i varianta, že bychom pohotovost pro dospělé zřídili v budově SENIORU Otrokovice, kde je lékař velmi potřebný. Pohotovost by tak výjezdy záchranek mohla suplovat,“ vysvětlil.

V tomto směru ovšem naráží na problém, že pokud by byla vyhlášena chřipková epidemie, pohotovost by po dobu zákazu návštěv musela být rovněž zavřená. Řešením by proto mohl být nový sólo prostor či vlastní vchod do budovy SENIORu.

Ředitelce otrokovického SENIORu Ivaně Vardanové se ovšem možnost zřízení lékařské pohotovosti v jejich objektu nelíbí.

„Je to služba lidem. Ale na druhou stranu nepovažuji za vhodné umístit ji v takovémto typu zařízení sociálních služeb. Dělalo by to problém mimo jiné v době epidemií, kdy jsou návštěvy zakázány,“ pokrčila rameny ředitelka.

Pohotovost v Otrokovicích fungovala dříve, po povodních v roce 1997 byla zrušena. Město by ji proto rádo obnovilo, její fungování plánuje po vzoru Nemocnice s poliklinikou v Uherském Brodě.

„Lékařská pohotovost funguje v pronájmu v našich prostorách. Lékaři tam dokážou pacientům poskytnout základní péči. Využívána je hojně. Bohužel jsou ale vypočítaví lidé, kteří než by šli na pohotovost a zaplatili poplatek, raději zavolají 155,“ konstatoval jednatel uherskobrodské nemocnice Ferdinand Kubáník.