„Kafilerie není žádná drogerie," zareagovala jedna z pracovnic společnosti Veterinární asanační ústav Kafilerie MAT. Nechtěla být jmenována, protože za firmu mluvit nemůže. Jednatel Evžen Obruča navíc oponuje, že za zápach nemůže jen kafilerie.

„Je to hrozné, někdy se to fakt nedá. Kdybych to věděla, tak bychom se sem s přítelem nestěhovali. Raději bychom šli do centra města. Někdy je to na zacpání nosu," zlobí se Lenka Nováčková, která na Baťově žije krátce.

Jednatel kafilerie Evžen Obruča v ní pracuje už sedmadvacet let. O stesku obyvatel moc dobře ví. „Všichni svádí zápach na nás, ale mohou za něj i ostatní společnosti na Baťově," podotýká jednatel.

Připomněl, že asi před patnácti lety zřídila kafilerie největší možnou ochranu před šířením zápachu do ovzduší.

„Máme půdní biologický filtr. Jedná se o obrovskou nádrž, která je naplněná kůrou. Jsou do ní stahovány veškeré zápachové látky z budovy," zmiňuje znovu Evžen Obruča.

Připustil, že minulý týden měli ve firmě výjimečnou poruchu na elektroinstalaci. Je tudíž možné, že lidé mohli zápach cítit mnohem více než obvykle.

„Bylo to ze čtvrtka na pátek. Poruchu jsme však hned nahlásili i na životní prostředí. Během tří hodin jsme vše dali do pořádku," podotýká Evžen Obruča. Obyvatelům se omlouvá, nicméně dodává: „Když jdete kolem pekárny, ucítíte pečivo. Když jdete kolem kafilerie, tak holt cítíte zápach," podotkl jednatel.

Kafilerie není v provozu denně. „Pokaždé to necítíme," přiznala Jiřina Štanglicová.

„Ale někdy je smrad naopak až na třídě Tomáše Bati. Už jsem si na to ale téměř zvykla, je to tady od mého dětství," říká obyvatelka. Radek Skácel z Karolína na Baťově jen pracuje. Dělá vrátného v Technických službách Otrokovice, které se nacházejí kousek od kafilerie. Je rád, že po práci zmizí z města a zápach necítí.

„Komu by to nevadilo. Jsou dny, kdy je to hrozné, a dny, kdy není cítit vůbec nic. Zacpávat nos si však nemusím," pousmál se vrátný.

Mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová znovu upozorňuje, že obyvatelé mají možnost přes webové stránky města na zápach upozornit, a to tak, aby na něj pracovníci odboru životního prostředí mohli pružně reagovat. „Město se podněty zabývá," ujistila mluvčí.

Podle zákona o ochraně ovzduší mohou obecní úřady kontrolovat u provozovatelů malých stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší dodržování jejich povinností. Do toho patří i dodržování přípustné míry obtěžování zápachem.

Přípustná míra? Dvacet stěžovatelů

Pro řešení problému platí nyní omezené možnosti, protože byly zrušeny emisní limity pachových látek, není tedy daná ještě přípustná hranice pro zápach. Zůstalo pouze ustanovení, že provozovatelé všech kategorií zdrojů znečišťování ovzduší mají dodržovat přípustnou míru.

Její překročení se posuzuje na základě písemné stížnosti osob bydlících nebo pracujících v oblasti, ve které k obtěžování dochází.

Přípustná míra obtěžování zápachem je překročena, pokud si stěžuje více než dvacet lidí, a pokud alespoň u jednoho z provozovatelů stacionárních zdrojů bylo prokázáno porušení povinnosti podle zákona, které překročení přípustné míry způsobilo.

Potýkáte se se zápachem ve vašem okolí? Kde? Řeší situaci někdo? Diskutujte pod článkem