Ta má místní zbavit nepříjemného rámusu z frekventované dopravy, na nějž si stěžují už řadu let. ŘSD nyní bojuje o padesát milionů ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zlínská správa ŘSD, která stavbu projektuje, chce už během týdne zažádat o stavební povolení. „Když všechno dobře půjde, protihlukovou stěnu bychom mohli začít stavět ve třetím kvartále letošního roku,“ přiblížil Josef Lukašík, který má přípravu a realizaci staveb ve Zlíně na starosti.

Jediným oříškem bude podle ředitele Karla Chudárka potřebných padesát milionů korun na výstavbu, o které si ŘSD zažádalo ze státního rozpočtu.

„Snažíme se i společně se Zlínským krajem o ně bojovat. Pokud by se náhodou nepodařilo získat částku celou, je možné, že se protihluková stěna bude budovat postupně po jednotlivých úsecích,“ vysvětlil Chudárek.

Hluk z dopravy na komunikaci R55 nejvíce obtěžuje obyvatele žijící v ulicích Hložkova, Boženy Němcová a Čechova.

„V létě, když zarostou stromy, se to jakž takž dá. Ale jakmile opadá listí, schytáváme hluk naplno,“ postěžovala si například Věra Hubená z ulice Hložkova.

Negativně vnímá dosud nedostatečné protihlukové opatření u obchvatu i Pavel Vychodil z ulice Čechova. „Určitě bude dobře, když se stěna postaví,“ míní otrokovický občan.

Věra Hubená je však zatím k plánované novince skeptická. „Dokud tam nebude stát, neuvěřím. Všichni víme, jak stát omezuje financování staveb,“ poznamenala obyvatelka, která v minulosti několikrát prezentovala tento problém i vedení města při zasedání zastupitelstva.

Jak sdělil mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar, představitelé Otrokovic na nepříjemný hluk mohli maximálně vedení Zlínského kraje i ŘSD upozornit, což udělali. I tím se možná podle něj o plánovanou stavbu částečně zasloužili.

„Každopádně jsme za naše občany rádi, že už je nebude hluk obtěžovat,“ dodal mluvčí.

Otrokovický obchvat je v provozu od listopadu 2006. Dosud je však postavena pouze severovýchodní část komunikace R55, která spojí sever a jih Moravy. Jihovýchodní část, která má vést prakticky souběžně s trasou I/55 z Napajedel do Otrokovic a na již hotovou část obchvatu se napojit, bude zprůjezdněna nejdříve za tři roky. Pro investici ve výši 1,2 miliardy korun začíná nyní v dotčených lokalitách ŘSD vykupovat pozemky.