„Úroda je tento rok slabší," přikyvuje Vlasta Horká, prodavačka ovoce na tržišti Pod Kaštany ve Zlíně. „Je to převážně kvůli tomu suchu a i vosy nás hodně potrápily," dodává. S ptactvem prý letos problémy neměla.

V předešlém roce byl přitom problém opačný – málo vos, ale zato museli pěstitelé čelit náletům ptactva, především sýkorek.

„Borůvky, černý jeřáb – po těchto druzích jdou ptáci vždycky, letos však jen právě po těch menších bobulích. Na větší plody si zálusk nedělají," vysvětluje Jiří Martiš ze Svazu zahrádkářů ve Vsetíně.

„Na vosy doporučuji nastražit pet lahve s pivem. Vosám pivo chutná a věřte, že za pár dnů jich tam může být chyceno na desítky," radí odborník.

Co je však už letos jasné, bude málo švestek. „Zaléváme přednostně ve sklenících, na stromy pak bohužel voda nezbyla. Listy předčasně žloutnou, stromy vypadají jako na podzim, a to je taky jeden z důvodů, proč plody předčasně padají. Propad produkce ovoce bude hlavně u švestek," informuje Jiří Martiš.

Období jablek a trnek však teprve přichází, dodává. Zatím je podle něj předčasné spekulovat, jestli dojde ke zdražování ovoce. „To se odrazí až na produkci dalších plodů," odhaduje Martiš.

Nejen svazy zahrádkářů mají problémy, ale také soukromí pěstitelé, co mají pár stromků na zahrádkách pro svou vlastní potřebu. „Ovoce ještě není dozrálé a už padá na zem. Kvůli velkému suchu jsem stromy nemohl pořádně zalévat. Snad bude lépe za rok," okomentoval situaci Jaroslav Novák z Kostelce u Zlína.

Někteří pěstitelé měli úspěch ve sklízení aspoň určitých druhů ovoce. „Měla jsem úžasnou úrodu třešní, ty jsem si i zavařila na další roky. S trnkami je to horší, jsou malé, není v nich skoro žádná šťáva ani cukr," posteskla si zahrádkářka Zdena Stolničková.

DENISA SPURNÁ