Jaro bez mrazíků a mírná zima s dostatkem vláhy přeje ovocnářům

„Mám rád slivovici. Neberu ji ovšem jako alkohol, ale lék. Rád si ji dám občas do čaje, když mě bolí v krku. Vyženu díky ní z těla bacily. Pálí ji můj známý, takže se těším, že jí nebude mít letos málo," oddechl si Milan Hořínek ze Zlína.

I v Tlumačově se už těší na bohatou sklizeň. Před třemi lety tamní zahrádkáři zřídili oplocený sad, ve kterém vysadili šedesát švestkových stromů, a letos je očesají poprvé.

„Vypadá to opravdu na dobrou úrodu, tedy pokud nedojde k nějaké kalamitě či nebudou padat kroupy. Prudká změna počasí by byla ke škodě, část plodů by mohla spadnout," podotýká předseda tamního Českého zahrádkářského svazu Miroslav Šoltys.

Sklizené ovoce chtějí nabídnout k prodeji zájemcům, hlavně z obce. I předseda si chce část odkoupit, sám totiž pěstuje jen asi desítku stromů. Většinu hodlá dát na kvas a přepálit na slivovici.

„Moc švestky na koláče nenechávám, nejlepší jsou v tekuté podobě. Ale když na mě bude manželka hodná, nějaké jí nechám," zasmál se.

Vloni byla úroda mizerná. Vlastimil Slavík ze Žlutavy vzpomněl, že ji sklidili jen ze čtyřiceti procent. „Letos to vidíme o několik desítek procent lepší. Zima moc velká nebyla. Na jaro moc nepršelo do květenství, navíc tu máme dostatek včelstev na opylení. Vidím to proto na pěknou úrodu," zaradoval se Vlastimil Slavík.

I tam budou mít lidé možnost nakoupit si ovoce. Sad ve Žlutavě totiž čítá na dvě stovky ovocných stromů. „Dokud to není ale v bečce, tak ještě nemáme vyhráno," dodal.