Pacienti ze Zlínského kraje už nemusí za špičkovou onkologickou léčbou dojíždět do jiných krajů.

„Nyní máme ve Zlíně komplexní onkologické centrum a díky tomu se také zvyšuje šance na uzdravení pacientů, případně na zkvalitnění jejich života," řekl při slavnostním zprovoznění druhého urychlovače hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Druhý lineární urychlovač umožní pacientům ještě kvalitnější a přesnější léčbu.

Ve Zlínském kraji přibývá ročně několik tisíc onkologicky nemocných. Ročně se jedná vždy o nárůst až o pět procent.

VŠECHNY ONKOLOGICKÉ PACIENTY NEOZAŘUJÍ

„Za rok ozáříme asi polovinu z onkologicky nemocných," sdělil primář onkologického oddělení KNTB Milan Kohoutek.

Ne každý totiž ozařování potřebuje. Díky moderní technologii umí lékaři zacílit nádor s přesností až na 3 mm. Fotonový paprsek tak dokáže zasáhnout nádorové buňky a ne ty zdravé.

Samotné ozařování trvá jen pár minut. Krajská nemocnice T. Bati nyní disponuje dvěma supermoderními lineárními urychlovači. První přístroj za 35 milionů korun byl pořízen v roce 2008. Druhý přístroj stál 68 milionů korun a k tomu bylo potřeba také postavit speciální budovu za 28 milionů.

„Je potřeba vždy nejprve vědět, jaký konkrétní přístroj se pořídí, a až následně postavit budovu, aby vše odpovídalo požadavkům a vše dokonale fungovalo," vysvětlil primář Kohoutek.

„Abychom získali dotaci, museli jsme velmi spěchat s výstavbou i uvedením do provozu, tedy vše bylo velmi hektické a náročné, ale nakonec se to podařilo," raduje se primář.

„Určitě bych ale všem lidem přál, aby byli zdraví a nikdy léčbu na onkologii nepotřebovali," do­dal.

MARCELA KANIOVÁ