Padesátníky většinou nechce nikdo, nemají o ně zájem zákazníci ani obchodníci. Jedni i druzí se jich chtějí zbavit. „Když se mi snaží prodavačka u pokladny vnutit několik korun v padesátnících, naštve měto, nechci takové drobáky,“ postěžoval si včera jeden z nakupujících Tomáš Fojtík. Pokud chcete už dnes mít místo nastřádaných haléřů větší mince či bankovky, vydejte se do banky.

Vyměnit padesátníky lze do určitého množství bez jakéhokoliv poplatku. Větší počet mincí se ale mění za poplatek. Například v Komerční bance zaplatíte jedno procento z celkové částky, pokud měníte více jak padesát padesátníků. Minimální poplatek je ovšem 100 Kč. Stejné je to u České spořitelny. Tady se ale za službu platí až od stovky kusů. „Pokud se jedná o menší množství mincí anebo velké množství roztříděných mincí, poplatek si neúčtujeme,“ vyjádřila se Pavlína Bolfová, ředitelka samostatného odboru komunikace ČNB.

„Česká národní banka vyhlašuje lhůtu, po kterou je možné tyto mince měnit v komerčních bankách. Pak nastává tzv. prekluzní období, kdy jsou komerční banky povinny přijímat od zákazníků tyto mince, ale už jim nevrací protihodnotu. Vybrané mince pak banky musí posílat ČNB. ČNB dává klientům jako jediná banka v době prekluze protihodnotu za jejich peníze,“ sdělil Deníku Filip Belant, ředitel pobočky České spořitelny.„Myslím si, že zájem lidí měnit si nějaké velké množství padesátníků bude minimální, že jich přijde málo s rozbitými prasátky. Ani by se jim to nevyplatilo. Když se rušily desetníky a dvacetníky, tak jich také moc nepřišlo. Rovněž si myslím, že poplatky zůstanou stejné jako teď,“ dodal Belant.

S padesátníky mají své problémy majitelé obchodů. Zvláště v trafikách nebo v prodejnách pečiva se hliníkových mincí během dne nastřádá velké množství. „My se je snažíme vracet - za koruny a dvoukoruny - ale lidé z toho nejsou zrovna dvakrát nadšení. Jinak nám zbývá akorát banka - ale tam se za to platí,“ postěžovala si paní Škrabalová, vedoucí obchodu s novinami a tabákem na olomouckém Horním náměstí. „Počítám s tím, že se budou v určitém termínu vracet bez poplatku,“ dodala.

Konečné slovo bude mít Česká národní banka, ta rozhodne o tom, jestli je předpověď paní Škrabalové správná. „Stahování padesátihaléřů bude upravovat vyhláška, která vyjde v příštím roce,“ uvedla Bolfová z ČNB.