„Takovou úrodu za posledních pět let nepamatuji. Hlavní sezona potrvá tak do dubna, ale pálit budeme nejspíš ještě v květnu,“ uvedl Vladislav Vaněk z pálenice ve Stříteži.
Nyní zpracovává hlavně jablečný kvas, ale stále se objevují i švestky.
„V provozu jsme kromě neděle každý den,“ poznamenal Vaněk.
Pěstitelé, kteří byli rychlejší, mají první košt dávno za sebou.
„Kvalita letošní slivovice je dobrá. Počasí ovoci přálo, mohlo by to tak být každý rok,“ konstatoval Petr Krhovják z Huslenek, který si voňavý destilát domů přivezl před čtrnácti dny.
Do pořadníků pálenic přibývají stále další jména. Ani o víkendu se tak nezastaví pracovníci vsetínské pálenice na Jasence.
„Slivovice bude dostatek. Jedeme nepřetržitě od rána do večera. Podobnou sezonu jsme tady zažili naposledy před třemi lety,“ informoval vedoucí Zdeněk Orság.
Až do ledna má většinu termínů obsazených vyhlášená pálenice Bublík ve Valašském Meziříčí Poličné.
Tam jsou také spokojeni.
„Sezona se opravdu vydařila. Kdyby nevzniklo tolik nových pálenic, byla by z našeho pohledu nadprůměrná. Jenom v okolí zhruba dvaceti kilometrů jich dnes funguje patnáct, takže ten nápor se rovnoměrně rozloží,“ komentoval provozovatel pálenice Jiří Bublík.
A přidal zajímavé srovnání.
„V minulosti v celé republice fungovalo šedesát pálenic, z toho dvaadvacet jich bylo v Severomoravském kraji. Dnes v republice pracuje na čtyři sta šedesát pěstitelských pálenic.“
Je veřejným tajemstvím, že spousta lidí se přitom snaží o výrobu pálenky podomácku.
Odborníci se shodují, že na Valašsku lidé pálení načerno po technologické stránce dávno zvládli: poškození zdraví tak hrozí snad jen u začátečníků, kteří experimentují s nevyzkoušeným zařízením.
Výjimečně se ale výsledek nelegální výroby dá srovnávat s profesionálním zpracováním.
„Nikdo se sice neotráví, ale málokdo si pochutná. Kdo má rád dobré věci, rozdíl v kvalitě pozná,“ míní Jiří Bublík.