Budou s jejich vlastníky konzultovat navrhované zateplení tak, aby bylo vhodné z památkářského hlediska.

„Tímto způsobem chce Národní památkový ústav zamezit možným případům zmařené investice. Tedy případům, kdy vlastníci při samotné realizaci, tedy až po zpracování projektu, narazili na odpor památkářů,“ vysvětluje nabídku památkářů mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Město je totiž účastníkem stavebního řízení, které je nutné provést při jakékoliv úpravě domu v městské památkové zóně.

Odborným garantem památkové ústavu v Kroměříži, pod který spadá i Zlín, je pověřen Jan Obšivač, který je na dotazy lidí odpoví po telefonu i přes e­mail.

„Z hlediska naší práce je hlavně dobře, že se upravily podmínky Zelené úsporám. Původní verze mi jako památkáři nedávala mnoho operačního prostoru. Zmírnění podmínek programu by měla být cesta k tomu, aby lidé na dotace lépe dosáhli,“ komentoval Obšivač.

Dodal, že ve Zlíně na rozdíl od jiných památkových zón ve zbytku republiky vnější zateplování domků ústav dlouhodobě povoluje. „Konzultace byly možné vždy, nyní je to ale i s ohledem právě na Zelenou úsporám,“ doplnil památkář.

Zároveň upozornil, že instituce stále trvá na šetrné úpravě vnějšího vzhledu budovy. Tloušťka izolace by neměla zateplením nabývat větších rozměrů než zhruba deset centimetrů. „Bude dobré, když se lidé přijdou poradit v jakémkoli stupni projektu. Aby se nestalo, že by třeba dopředu zpracovaný audit bez doporučení památkářů byl neprůchodný,“ upozornil Obšivač.

Zlínský energetický auditor Milan Mach říká, že dotační program je jasně daný. „Předpokládám, že nyní už by to mohlo vyjít i pro baťovské domky, změnil se totiž způsob výpočtu pro úsporu,“ podotkl Mach. Ušetřit se musí alespoň dvacet procent tepla ročně, na rozdíl od původních podmínek z dubna tohoto roku, které měly nastavený přísnější limit.

Ve Zlíně je asi dva tisíce baťovských domků a mnoho z nich ještě neprošlo od doby vzniku zásadnější rekonstrukcí. Nejen možnost zateplování, ale i porady s památkáři tak může zajímat řadu jejich majitelů. „Sami se na to nechystáme, ale je dobré, že tady ta možnost je,“ poznamenala třeba Vojtěška Ambrožová ze čtvrti Zálešná.

Státní fond životního prostředí nejen pro obyvatele těchto domků, ale majitele i ostatních nemovitostí zmírnil podmínky pro získání peněz ze Zelené úsporám. Ovšem i tak musí domek po rekonstrukci ušetřit alespoň dvacet procent energie. Peníze do programu získal fond prodejem emisních povolenek.