Na Zlínsku návštěvníkům vyšli vstříc hned na několika místech. Přímo v krajském městě si mohou zájemci už zítra úplně zadarmo prohlédnout obuvnické muzeum, hrad v Malenovicích nebo výstavu Významné osobnosti české vědy a techniky na zámku. „Pro návštěvníky je výhodné, že v jeden den mohou projít několik zajímavých míst,“ myslí si Hana Čubanová, vedoucí propagace Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Bez peněženky se mohou lidé vydat také na Ploštinu nebo do Muzea luhačovického Zálesí.

Jiné památky na Zlínsku zvýhodní alespoň děti. „Návštěvníkům jsme vyšli vstříc tak, že ve vybraných dnech se nebude vstupné platit do patnácti let. Je tedy ideální vzít rodinu na výlet, rodiče za děti ušetří,“ zve průvodkyně a pokladní Andrea Kučerová k návštěvě zámku v Buchlovicích. Podobně je na tom i vizovický zámek. Tam o hodinu prodloužili otevírací dobu a o tomto víkendu nezapomněli ani na doprovodný program.

„Vloni jsme připravili komentované prohlídky zahrady, o které byl velký zájem. Letos zase návštěvníkům přiblížíme archeologické nálezy,“ potvrdila Jana Pluhařová ze Státního zámku Vizovice. „Doprovodný program naláká i ty, kterým památky nic neříkají. Tím, že přijdou, však minimálně zjistí, že se něco děje. Právě to je cílem celé akce. Aby si lidé všimli naší paměti,“ je přesvědčená Lenka Štětinová ze Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které Dny evropského dědictví v České republice pořádá.

Největšího zájmu se každý rok těší objekty, které za normálních okolností zůstávají turistům skryty. „Dny evropského dědictví už nejsou jen jakýmsi dnem otevřených dveří památek. Dnes jsou zaměřeny spíše na to, aby v památkách návštěvníci našli něco mimořádného,“ vysvětluje místostarosta Kroměříže Petr Sedláček. Právě v Kroměříži se zájemci mohou seznámit například s Justiční akademií.

Volné vstupy do zapovězených prostor se však o víkendu rozšíří hlavně v Uherském Hradišti. V nabídce je bývalý františkánský klášter, synagoga nebo dřívější justiční palác. „Lidé mají o prohlídku velký zájem. Přichází k nám hlavně s touhou podívat se do věznice, což v rámci akce bohužel není možné,“ prozradil ředitel Umělecké průmyslové školy v Uherském Hradišti, která sídlí právě v novorenesanční budově bývalého justičního paláce

Zlínsko se do Dnů evropského dědictví aktivně zapojuje každoročně. Celoevropský projekt se snaží lidem přiblížit a zpřístupnit zajímavé památky jednotlivých regionů. „Pravidelně se návštěvníkům v rámci Dnů evropského dědictví otevře okolo tisícovky památek ze tří stovek obcí celé České republiky,“ vypočítala Květa Vitvarová, tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Letos se památky otevřely už podevatenácté.

Petra Plevová