Památník obětem 2. světové války včetně sochy partyzána v centru Zlína chce proto nyní nechat magistrát dát do pořádku. A hodlá jej upravit tak, aby už milovníky freestylových sportů nelákal.

Socha je rukou vandalů poznamenaná už dva roky. „Ze zadní části odlitku ukradli partyzánovi brašnu nebo polní láhev. Proto je třeba sochu nejen vyčistit a zpatinovat, ale také doplnit,“ vysvětlila primátorka Irena Ondrová.

Bude proto podle ní nutné vyhledat v depozitáři Národní galerie v Praze nebo v pozůstalosti autora model, provést otisk a následně jej znovu odlít z bronzu. „Jestliže se nepodaří dohledat sádrový model, domodeluje chybějící části renomovaný restaurátor a držitel licence ministerstva kultury,“ objasnila Ondrová.

Doplnila, že opravy se nevyhnou ani podstavci pod sochou, jenž tvoří vícedílný blok žuly. Jména obětí jsou totiž nečitelná, písmo barevně nejednotné a hyzdí jej navíc grafity. Očištěn má být také žulový rám, mozaiková dlažba, která přikrývá ostatky padlých, dlažba kolem památníku i pomník architekta Morýse.

Za šedesát let se dočkal památník několika oprav. Poslední roky se ale musí magistrát zbavovat nejrůznějších úštěpků kamene, které vznikají na místě jízdou skateboardistů. Rekonstrukce má vyjít bezmála na milion korun. O peníze se chystá žádat radnice ministerstvo obrany.

„Věříme, že když uděláme trasování kolem pietního místa a zrušíme schody, ježdění po tělesných ostatcích přestane. Opravou chceme dát všem také zřetelně na vědomí, že není vhodné po památníku chodit,“ zdůraznila vedoucí odboru kultury radnice Kateřina Pešatová.

Upřesnila, že přestože je na památníku vyryto 304 jmen hrdinů první i druhé světové války, ve válečném hrobě je uloženo 46 ostatků. Dvaatřicet z nich patří rudoarmějcům, čtrnáct je neurčených.

„Při opravě nebudeme ostatky exhumovat ani s nimi jinak manipulovat. Rekonstrukce se bude týkat pouze povrchu,“ dodala Pešatová.

Po osudu partyzána, který stál sochaři Makovskému modelem, i přesunu těl do válečného hrobu kronikář města Zlína Jan Lamper stále pátrá.

„Zatím mám k dispozici několik rozporuplných informací, které se snažím dostat do reálné podoby,“ řekl Lamper, jež zaznamenává historii baťovského města patnáctým rokem.

Památník byl v parku Komenského vybudován koncem čtyřicátých let minulého století. Autorem sochy partyzána byl známý umělec Vincenc Makovský, který žil za 2. světové války ve Zlíně. Bronzový odlitek sochy zhotovil později František Barták. Součástí památníku je také žulový pomník architekta Viléma Morýse.