Při prohlídce výrobní linky z Baťovy éry asistovali i zaměstnanci dnešního Svitu Josef Plšek a Josef Havelka. Všichni tři tak měli možnost udělat si na Miloše Zemana vlastní názor.

„Překvapil mě a velmi mě tím potěšil, že začal setkání
s úsměvem a hned mi podal ruku. Také se o řadu věcí zajímal. Bylo vidět, že má přehled a o Baťovi toho hodně ví," poznamenal Jan Viktora. Ten ostatně prošel slavnou Baťovou školou práce. U Bati začal pracovat hned po válce jako patnáctiletý.

„To je tedy rámus"

„Na školu se mě pan prezident také ptal. Přiznal jsem mu, že šlo pomalu o polovojenskou výchovu. Bylo to tenkrát přísné," zavzpomínal. Při prohlídce expozice Princip Baťa, předvedli také zaměstnanci Svitu chod výrobní linky.

„To je tedy rámus. Měli jste tenkrát už nějaké ochranné pomůcky?" ptal se pan prezident pamětníků. Od těch se tak dozvěděl, jak bylo řešení kuriózní a přitom jednoduché.

„U hlučných strojů pracovali především hluší nebo nahluchlí. Těm to nevadilo," pousmál se Josef Havelka, který spolu s Josefem Plškem historickou linku sestavil.
 A jaký udělal prezident Miloš Zeman dojem na něj?

„Výborný. Opravdu jsem nečekal, že bude tak milý. To víte, z různých stran slyšíte, že je takový či onaký, ale působil na mě velmi příjemným dojmem," přiznal Havelka zaměstnaný ve společnosti Svit.

Ta se dnes již nezabývá výrobou obuvi, ale rovnou strojů
a zařízení. „O stroje je zájem, bohužel chybí lidé," zakončil Havelka.