„Vadí mi, že město si něco usmyslelo, nemá to podložené žádným zákonem a ohání se tím, že náš dům je jedinečný. Ale zaplatit to musíme my sami,“ zlobila se Navrátilová, která v domě číslo 4591 v Luční ulici bydlí.

Žena na problém upozornila i primátorku Zlína Irenu Ondrovou (ODS). „Odpověď jsem dostala od jejího náměstka Miroslava Šenkýře. V e-mailu mě přesvědčoval o jedinečnosti našich panelových domů a vyčíslil rozdíl mezi čtverečním metrem pásků a nátěru na 'pouhých' pět set korun. O finančním přispění se však nezmínil,“ postěžovala si Navrátilová.

Nespokojený s postupem města je i další z obyvatel domu Petr Holubář. „Mladí lidé tady mají už plné zuby cihlových pásků. Jsou depresivní, vzbuzují u mě odpor, dokonce přemýšlím, že se odstěhujeme,“ rozhořčil se. Za největší problém ale považuje fakt, že cihlové pásky si musejí lidé zaplatit sami. „Je to pro nás obrovská finanční zátěž, na každou rodinu to vychází zhruba šest tisíc,“ dodal Holubář.

Na povinnosti zachování cihlových pásků v takzvané první etapě Jižních Svahů se v loňském roce shodla stavební komise města a posléze tento záměr podpořila i Rada města Zlína. Nařízení nyní prosazuje Útvar hlavního architekta (UHA). „Před dvěma lety začalo hromadné zateplování panelových domů a co dům, to jiný požadavek. Proto jsme byli nuceni vydat jednotné regulační podmínky, které by měly zachovat unikátní bytovou zástavbu v první etapě,“ uvedla hlavní architektka města Dagmar Nová.

Záměr UHA podporuje i primátorka Ondrová. „Respektuji záměr hlavní architektky obnovit tuto lokalitu tak, jak vypadala původně,“ uvedla Ondrová. „Oblast totiž patří k nejkrásnějším sídlištím v České republice a mělo by to tak zůstat,“ doplnila.

Finanční pomoc lidem, kterým magistrát nařídil nákladnou úpravu, mluvčí radnice Marie Masaříková vylučuje. „Na příspěvky nejsou vyhrazeny žádné zvláštní fondy. Navíc to neumožňuje legislativa. Bylo by to i nespravedlivé vůči majitelům například Baťových domků, kterým na opravy také město nepřispívá,“ dodala Masaříková. Baťovy domky však leží v památkové zóně Zlína.

Radní slibují dotčeným Zlíňanům hezčí okolí paneláků, zrekonstruovaných podle požadavků UHA. „Můžeme přednostně stavebníkům upravit plochy kolem jejich domů, zlepšit přístup do obytných domů nebo třeba opravit chodníky,“ řekl náměstek primátorky Šenkýř. To se ale lidem nelíbí. „Opravovat chodníky je přece povinností města, nelze to brát jako nějakou kompenzaci,“ míní Petr Holubář.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

>> Hlavní architektka města trvá na páscích, stavební úřad však ne