Hlavní nápor nastal v prodejnách se školními potřebami právě v těchto dnech. „Lidé většinou začínají chodit po výplatě v polovině srpna, pak zase až na počátku září. Někteří dostanou seznam potřebných věcí ve škole právě až po zahájení školního roku,“ vysvětlila Pavlína Krutílková z papírnictví na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Někdejší nepříjemné čekání ve frontách na aktovky, fixy, kružítka a pouzdra se už však podle obchodníků neodehrávají.

„Dnes už to tak nikdo neprožívá. Rodiče pořizují dětem věci do školy průběžně,“ potvrdil majitel vsetínského papírnictví Stanislav Olšák.
Nákup základních školních potřeb musí přesto některé rodiny rozložit do více termínů. „Abych dala na školní brašnu, pouzdro a ostatní věci najednou patnáct set, na to nemám. Musím to nakupovat postupně,“ řekla maminka nastávajícího školáka ze Vsetína, která si nepřála být jmenována.

Pořízení věcí do školy může vyjít rodinu pro jednoho školáka, chystajícího se do první třídy, od pěti set až do šestnácti set korun. V obchodech jsou přitom připraveni vyjít rodičům maximálně vstříc. „Podle seznamu, který dostanou ve škole, chystáme do vybrané aktovky ostatní potřebné věci, od pytlíku na papuče až po vybavené pouzdro,“ uvedla Pavlína Krutílková. Pro školní potřeby však chodí do papírnictví na náměstí podle jejích slov od poloviny srpna do půlky září nejenom rodiče školáků z Rožnova pod Radhoštěm a okolí. „Je jich zhruba stejně, jako v předchozích letech. Ale více než Rožnovanů bylo už teď lidí z Čech. Aktovky a ostatní výbava tam podle jejich slov stojí jednou tolik než u nás,“ konstatovala majitelka papírnictví.