„Když to řeknu upřímně, tak park byl už hodně zanedbaným místem. Takže? Revitalizaci parku jedním slovem řečeno vítáme," těší se na jednu ze zásadních změn dvaaosmdesátiletá obyvatelka domova Věra Horáková.

Už teď se vidí, jak si tam za pěkného počasí sedne na lavičku se zajímavou rozečtenou knížkou či si zahraje pétanque. Ten je pro ni právě téměř srdeční záležitostí, zatím prý nevynechala žádný pétanquový turnaj konaný v nedalekém Domově pro seniory Burešov.

„Budeme tu mít velice pěkné prostředí, bude se na co dívat. Už před pár týdny tu kvůli úpravě parku vykáceli staré vzrostlé lípy. Pro jejich silné kořeny byly chodníky hodně nerovné. Kořeny se tlačily ven. Obtížně jsme po nich chodili, a co teprve vozíčkáři. Pro ně byla jízda utrpením," dodává seniorka.

Hotovo musí být do konce tohoto roku

Také Jiřina Neischlová, ředitelka lukovského domova pro seniory, poukazuje na smysl změn. Vítá i představu nového a dokonce i osvětleného přechodu pro chodce, který už brzy propojí zmíněné zařízení s parkem.

„To je dobrý nápad a řešení. Bude to bezpečnější. Jinak ale vítáme všechny změny. Revitalizace veřejných ploch, tedy i parku, je výborná," konstatuje ředitelka. Podle starosty obce Jiřího Jangota přijde revitalizace, která je v těchto dnech v plném proudu, na zhruba 4 miliony korun.

Kromě už zmíněné kompletní úpravy parku včetně obnovy zeleně či nového mobiliáře (lavičky, odpadkové koše) zahrnuje také prodloužení cyklostezky, výměnu dvou zastávek autobusové dopravy, opravy chodníků a místní silnice.

„Podařilo se nám na to získat dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava. Dostaneme ji ale až po uhrazení celého projektu, tedy na konci roku 2015. Do té doby musí být vše hotové," podotýká starosta.

Připomíná také, že v parku už nějaký čas funguje i nové občerstvení, takže komfort jeho návštěvníci mají komplet zajištěný.

„Budou si tam moci sednout, číst si, odpočinout, zahrát si a přitom si dát kávu nebo třeba zmrzlinu," dodává. 

Zároveň s revitalizací dělníci pracují také na opravách silnic u křižovatky u domova. Podle Radka Berecky z Ředitelství silnic Zlínského kraje je provádějí ve spolupráci s obcí.

„Jedná se o zhruba 200 metrů ve směru na Kašavu či Fryšták, dále pak kolem hřiště ve směru na Lešnou, a to o délce asi 600 metrů. My do toho investujeme řádově kolem dvou milionů korun. Na obci je odvodnění, obruby a chodníky," konstatuje Radek Berecka.