Vyzkoušejte kotouče: Zaváděním parkovacích kotoučů chce Zlín vyřešit problém s dlouhodobým blokováním parkovacích míst ve městě

Tedy v lokalitách, kde se často a hodně střídají lidé, kteří přijíždějí auty. Ve Zlíně už se několik dní tímto způsobem parkuje na třídě Tomáše Bati. Konkrétně v místě, kde bývala Zlíňanka.

Parkování s použitím parkovacích hodin

Dnes tu najdete například Českou spořitelnu nebo restauraci Potrefená Husa. Stání je tu omezeno na jednu hodinu. Podobně to má fungovat i před zlínskou poliklinikou nebo v ulici L. Váchy, kde se vydávají občanské či řidičské průkazy. Lokality se však mohou do budoucna ještě rozšířit.

„Tímto opatřením chceme zamezit dlouhodobému blokování parkovacích míst, a tím zlepšit šanci na zaparkování pro zásobovací auta. Ta dosud často musela zastavit přímo v jízdním pruhu což způsobovalo dopravní komplikace," vysvětlila důvody změny Andrea Fusková z odboru koncepce a realizace dopravních staveb magistrátu. Už dnes jsou tak přes den v této lokalitě k vidění volná parkovací místa. To dřív rozhodně nebývalo zvykem.

„Je to dobrý nápad. Dřív jsem tu ani nejel a chodil rovnou pěšky třeba ze Zarámí nebo od kostela. Je ale spousta lidí, co nejsou tak pohybliví. Přitom do spořitelny jezdí spousta klientů," myslí si Jan Surý ze Zlína, který si byl ve zmíněné finanční instituci vyřizovat své záležitosti.

U polikliniky a v ulici L. Váchy se tato změna zavede od konce března

„Na těchto místech dochází k dlouhodobému blokování parkovacích míst, což se musí řešit. Zaslouží si to návštěvníci polikliniky i magistrátu," doplnil náměstek primátora Jiří Kadeřábek, do jehož kompetencí patří oblast dopravy. Podle něj má město vypozorované, že tu stojí auta i celý týden a odjedou až na víkend. U polikliniky se počítá se lhůtou tři hodiny. U magistrátu v ulici L. Váchy se konečná lhůta teprve zvažuje. Vyřízení úředních záležitostí tu může být značně individuální.

„Už jsem tam byl vyřízený za dvacet minut, ale také jsem tam jednou musel strávit víc než tři hodiny," popsal svou zkušenost Martin Matěja ze Zlína.

Použití parkovacího kotouče je podle magistrátu velmi snadné. Ihned po zaparkování řidič na kotouči nastaví dobu začátku parkování a tu nesmí až do odjezdu měnit. Kotouč se musí viditelně umístit ve voze. Protože však přesný vzor parkovacího kotouče není zákonem stanovený, magistrát bude tolerovat i obyčejný lísteček. Na ten lidé jednoduše čas příjezdu napíšou.

Lístek místo kotouče

„Jde nám o to, aby tu lidé mohli vyřídit své záležitosti. Viditelně umístěný lístek s hodinou příjezdu tak budou strážníci nějakou dobu tolerovat. Ostatně v Otrokovicích to tak bez problémů funguje dodnes," doplnil Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magitrátu.

Parkovací kotouče je možné zakoupit v každém papírnictví nebo na čerpacích stanicích. Distribuovat je hodlá i samotné město.

„Distribuci kotoučů zajistíme od března v informačním centru či v bufetu zlínské polikliniky. Kotouč bude stát deset korun," upřesnil náměstek pro oblast dopravy.

Pokud se tento způsob regulace parkování osvědčí, radnice zváží i další lokality. Žhavým adeptem je centrum Malenovic, kde sídlí například pošta a řada obchodů. Na dodržování tohoto systému dohlížejí jak strážníci městské policie, tak i Policie ČR.