Záměr zbudovat nové prostory pro parkování v blízkosti zoo má i zlínská radnice. Zoufalá situace s nedostatkem míst a komplikovanou dopravou u zoologické zahrady by tak konečně měla být minulostí.

V současné době je na čtyřech parkovištích u zlínské zoo více než tisícovka zpevněných míst. Dvě zóny obhospodařují zlínské Technické služby, další dvě majitel restaurace a penzionu Holík. V případě potřeby parkují další vozy na okolních loukách, které patří zčásti městu a zčásti soukromníkům.

Stávající kapacita ploch tak vystačí pro tři tisíce návštěvníků zoo denně. Krizová situace však nastává především tehdy, když se rozhodne navštívit zoo například více než šest tisíc lidí a všechny plochy určené k parkování jsou zaplněné. Takový stav je nepříjemný návštěvníkům, místním občanům i těm, kteří potřebují kolem zoo jenom projet. Vozidla totiž obsadí i krajnice cest.

Majitel Holík by rád stihl zbudovat dvě stě nových míst před začátkem hlavní sezóny, tedy do června.

„Stavební povolení mám vyřízené, rozšíření parkoviště stojí jen na počasí. Pokud nebude celý únor padat sníh, tak bych to měl stihnout,“ míní Holík.

Upřesnil, že osmdesát míst se zámkovou dlažbou plánuje vybudovat před restaurací, sto dvacet dalších za budovou.

„Třetí etapou by mělo být zbudování další padesátky míst, u té ale zatím stavební povolení vyřizuji. Také bych je ale rád začal stavět ještě letos,“ podotkl majitel.

Nabídnout více míst v okolí zoo považuje za nezbytné.

„Auta stojící u cest blokují dopravu. Navíc takové parkování vůbec není bezpečné,“ poznamenal Holík.

Aktivní je v tomto směru i zlínská radnice. Ta uvažuje o zřízení dalších zpevněných míst v blízkosti parkoviště u bočního vchodu do zoo, jenž provozují technické služby.

„V současné době jednáme se dvěma majiteli tamních pozemků a připravujeme jejich výkup,“ sdělil náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř. O jakou kapacitu by se tak mohla nabídka míst zvýšit, však zatím nedokázal odhadnout. Stejně tak cenu, za niž by mohla radnice pozemky od soukromníků získat.

„Jsme si vědomi i toho, že před zoo chybí nutně sociální zařízení. Pokud by byly pro jeho vybudování podmínky, plánujeme je zřídit na parkovišti,“ sdělil Šenkýř. Vše se však podle něj odvíjí od výkupu pozemků.

Vedení Zoo Zlín navýšení parkovacích míst vítá.

„Jsem velice rád, protože máme spočítané, že třináct dní v roce je potřeba posílit kapacitu míst o pět set až šest set. Nebojím se tedy, že by plochy nebyly využity. Alespoň nebudou návštěvníci odjíždět z důvodu, že nemají kde zaparkovat. Pro Slováky, kteří kvůli tomu ujedou i tři sta kilometrů, to není moc příjemné,“ sdělil ředitel zoo Ivo Klika.